czwartek , 20 Wrzesień 2018
Home » Aktualności » W szkółce leśnej Nadleśnictwa Rudy Raciborskie w Nędzy rozdają i sprzedają choinki

W szkółce leśnej Nadleśnictwa Rudy Raciborskie w Nędzy rozdają i sprzedają choinki

nedza 1Przełom jesieni i zimy to w należącej do Nadleśnictwa Rudy Raciborskie szkółce kontenerowej w Nędzy pracowity okres. Trwa oczyszczanie zebranych nasion. Zakończyła się produkcja substratu, czyli specjalnej ziemi kwiatowej, a ruszył sezon choinkowy. Leśnicy mają więc co robić. Zebrane nasiona: żołędzie, nasiona klonu, grabu, czereśni, tarniny czy dzikich jabłek i jarzębiny są oczyszczane i przygotowywane albo do przechowania na kolejne lata, bądź też do wysiewu wiosną. Dokładnie we wtorek 8 grudnia br. zakończyła się produkcja podłoża hodowlanego z biopreparatem, nad którym pracuje szkółkowe laboratorium, a w które zaopatrują się szkółki leśne w całej Polsce.

Szkółka nie ma dużych pieniędzy z handlu, bo większość drzewek po prostu rozdaje. Prezenty często już z początkiem grudnia trafiają głównie do szkół i przedszkoli. Natomiast kilka dni temu rozpoczął się w szkółce sezon choinkowy. Pierwsze drzewka trafiły do przedszkoli i szkół, które o świąteczny nastrój chciały zadbać jeszcze przed imprezami mikołajkowymi. Do tych placówek trafiły właśnie choinki w prezencie od Nadleśnictwa Rudy. Teraz powoli rusza sprzedaż dla instytucji i klientów detalicznych. ? Więcej choinek rozdajemy niż sprzedajemy ? uśmiecha się kierownik szkółki .

Zmienia się zwyczaj stawiania choinek w domach w dniu albo w przeddzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. ? W marketach już po 1 listopada pojawia się wystrój świąteczny i wiele osób też chce ten nastrój w swoim domu poczuć wcześniej. Poważniejszy ruch w interesie rozpocznie się już za kilka dni ? mówi kierownik Śliwa.

Co zrobić, by choinka cieszyła nasze oko jak najdłużej? ? Oczywiście najlepiej, gdyby drzewko było ścięte tuż przed zakupem. Wiadomo, że jeśli sprzedawca ściął ją dużo wcześniej i długo stała, czekając na klienta, to osypywać się będzie dużo szybciej. Dobrze jest też pomyśleć o stojaku, który umożliwi zamoczenie uciętego pnia w wodzie. To ma szansę znacznie wydłużyć żywotność drzewka. Warto też zwrócić uwagę na lokalizację. Najlepiej, żeby choinka nie stała blisko kaloryfera ? podpowiada Samuel Śliwa.

W szkółce w Nędzy można kupić drzewka, które pospolicie występują w naszych lasach. ? Rosły w naszych lasach przez wieki. Mają swój urok ? mówi Samuel Śliwa, kierownik gospodarstwa. Małe sosny i świerki do 1,5 metra wysokości to koszt 20 zł, drzewka wyższe – 30 zł.

Źródło: UG Nędza

nedza 2