sobota , 23 Marzec 2019
Home » Aktualności » ,,W świętej Halszki dzionek, nuci już skowronek”. Po południu rozpoczynamy weekend.

,,W świętej Halszki dzionek, nuci już skowronek”. Po południu rozpoczynamy weekend.

Trudno dać temu wiarę, ale przeżywamy pierwsze dni marca. Naukowcy okres ten nazywają Przedwiośniem, albo Wiosną Meteorologiczną. Przypominamy, że od wczoraj trwa meteorologiczna wiosna. Jakby na potwierdzenie tego na dworze od kilku dni mamy ….. mocną zimę. Jest słonecznie ale bardzo mroźno. Mamy świadomość tego, że nie jest to jeszcze ta ,,prawdziwa” wiosna, ale każdego dnia będziemy się do niej coraz bardziej przybliżać. Miejmy więc nadzieję, że już za niedługo, co dnia będziemy mogli masowo wychodzić do naszych ogródków i na place, gdzie czeka nas multum wiosennej pracy. Gorąco wierzymy, że za niedługo na niebie będzie pojawiać się ciepłe słoneczko, które odmieni nam nasze dni. Tyle nasza wiara i nadzieja. A co z realnymi przesłankami czas pokaże? W krótkiej perspektywie meteorolodzy zapowiadają wyraźne ocieplenie. Wcześniej jednak będziemy musieli się odmrozić. Mamy nadzieję, że nastąpi to w ten weekend, bo przecież już za kilka godzin go rozpoczniemy.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 2 marca br. w 71 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 61 dniem roku, do jego końca pozostały więc 304 dni.

To już 71 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -16oC. W trakcie dnia wyniesie około -5oC, w tej chwili wynosi około -8oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -8oC. Od samego rana dzień jest bardzo mroźny ale pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 743 – 734 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 67%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.53, zaś zmierzch około godz.: 18.02.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.27 zajdzie natomiast o godz. 17.30 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 3 minuty. Noc będzie więc miała 12 godzin i 57 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godziny i 0 minut. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 2 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin, 40 minut, 12 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 3 godziny i 0 minut, 2 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Absalon, Paweł, Halina, Januaria, Agnieszka, Michał, Helena, Franciszek, Henryk i Krzysztof. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Mądrość to synteza wiedzy, dobroci i uczciwości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W świętej Halszki dzionek, nuci już skowronek”.

Czy zdecydowali się już Państwo na rozpoczęcie wiosennego stylu życia? To najwyższa pora. I nie mówmy, że nie mamy sił, woli i determinacji. Bo mróz. Wprowadźmy na stale do naszego dziennego rozkładu zajęć owe umowne pół godzinki z przeznaczeniem ich na ćwiczenia, bieganie, gimnastykę, itp. Zaręczamy, że każdy nasz dzień będzie lepszy od poprzedniego. Przecież wiemy, że – w zdrowym ciele, zdrowy duch.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.   Redakcja