poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » ,,W Świętego Konrada, zima nie rada”.

,,W Świętego Konrada, zima nie rada”.

kocotWierzyć się nie chce, że oto kolejny zimowy weekend jest już za nami. Przecież tak całkiem niedawno degustowaliśmy się minionym weekendem a tutaj zdegustowaliśmy już kolejny. I wchodzimy w następny tydzień. Tydzień z 5-ma czarnymi dniami ( praca i nauka ). A w kalendarzu i w naszym życiu trwa okres Wielkiego Postu, a więc na horyzoncie widać już Wielkanoc. To perspektywa wcale nie tak bardzo odległa. A dzisiaj przeżywamy pierwszy dzień nowego tygodnia. Mamy nadzieję, że przez 2 weekendowe dni wypoczęliśmy na tyle by mieć siły fizyczne i psychiczne na caluśki tydzień pracy i nauki. I nie powinno to dziwić nikogo, bowiem nie żyjemy po to by pracować, tylko pracujemy po to by żyć. Wtedy nasze życie nabiera sensu który powinno wraz z sobą nieść. Tyle tylko, że mijający czas mknie w szaleńczym tempie a my poddajemy się temu rytmowi. Poddajemy się i bardzo często wielu z nas zapomina o wielu ważnych życiowych sprawach dotyczących nas samych, naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, czy też sąsiadów. Czy my potrafimy temu oprzeć się? Czy potrafimy oszalały świat przestawić na właściwe tory? Niech te pytania pozostaną bez naszej odpowiedzi, a każdy z naszych czytelników niech sam sobie na nie odpowie. I najważniejsze – niech z własnego życia wyciągnie właściwe wnioski.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 19 lutego br. w 60 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 50 dniem roku, do jego końca pozostało więc 315 dni.

To już 60 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC. W trakcie dnia wyniesie około +2oC, w tej chwili wynosi około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 753 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 69%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.15, zaś zmierzch około godz.: 17.44.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.49 zajdzie natomiast o godz. 17.11 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 13 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godziny i 19 minut. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 19 luty jest krótszy od najdłuższego dnia o 6 godzin, 1 minutę, 19 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 2 godzinę i 18 minut, 59 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Arnold, Konrad, Barbacy i Barbat. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Najbardziej egoistyczne prośby są w jakimś sensie najszczersze”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W Świętego Konrada, zima nie rada”.

Od kilku dni mamy Wielki Post wiodący nas bezpośrednio do Świąt Wielkanocnych. Jak Bóg da, to po drodze przyjdzie nam powitać Wiosnę, tą w kalendarzu na pewno, a czy i kiedy zawita ona również do nas na dworze zobaczymy? Mamy bowiem w pamięci nasze doświadczenia sprzed 5 lat, kiedy to na wiosenne święta sypnęło śniegiem i chłodem. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie inaczej, czyli wiosennie i cieplutko. Dzisiaj czarujemy całą tegoroczną pogodę, zapowiadamy, że będzie tak jak przystało – przedwiośnie, wiosna i lato. Każda z tych pór będzie piękna i książkowa. Czynimy tak wbrew temu co mówią meteorolodzy i co widzimy za porannym oknem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja