poniedziałek , 28 Wrzesień 2020
Home » Aktualności » ,,W marcu kto siać nie zaczyna, dobra swego zapomina”. Witamy u progu kolejnego tygodnia. Ten tydzień może być bardzo trudny dla nas wszystkich!

,,W marcu kto siać nie zaczyna, dobra swego zapomina”. Witamy u progu kolejnego tygodnia. Ten tydzień może być bardzo trudny dla nas wszystkich!

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Niestety jak można było się spodziewać – kolejny dzień koronawirus nie daje za wygraną. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Aktualne statystyki ( niedziela, poranek ) dla Polski wyglądają następująco: 649 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosło 7 osób.

Od piątku 20.03.2020 r. ogłoszony został w naszym kraju stan epidemii. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. I nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez podniesienie rygorów stawianych przez służby krajowe. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi!

Witamy w poniedziałkowy poranek. Za nami jest już pierwszy wiosenny weekend. Wiosenna pogoda póki co nie zachwyca. Było bardzo zimno a nocą i o poranku mroźno. Prawda jest taka, że nastała wiosna, ale w zakresie pogody diametralna zmiana w stronę ciepła nie nastąpiła. Dzisiejszy poranek jest słoneczny, jednak jest stosunkowo zimno, podobnie jak miało to miejsce w nocy ( kilkustopniowy mróz ). Meteorolodzy zapowiadają jednak słoneczny ale bardzo chłodny poniedziałek, wtorek i środę. Mamy więc prawo spoglądać w niebo i oczekiwać znacznej poprawy pogody – zwłaszcza ciepła. A to ma nastąpić od najbliższego czwartku.

Wraz z nastaniem wiosny przybyło nam natomiast obowiązków i pracy, które trzeba zrealizować w miarę w szybkim czasie. I przy nie najlepszej pogodzie. Miejmy nadzieję, że kolejny tydzień przyniesie nam oprócz wielkich doznań duchowych ( związanych ze zmianą pory roku ), same dobre fakty w zakresie pogody, a przecież my tak niewiele chcemy – ma być pogodnie, słonecznie i ciepło. Ciekawe jak Wiosna zareaguje na nasze marzenia i oczekiwania? Spójrzmy więc za poranne okno. Tymczasem święta są już coraz bliżej. Za 3 tygodnie będziemy mieli święta już za sobą. W ten oto sposób zarysowujemy przed oczyma naszych czytelników okres dzielący nas od świąt. Tak na dobra sprawę do Wielkiego Tygodnia mamy nieco ponad 2 tygodnie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 23 marca br. – w 3 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 83 dniem roku, a do jego końca pozostały więc 283 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 3 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +2oC, w tej chwili wynosi około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -4oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 755 – 752 mmHg, wiatr osiągnie siłę 5 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 65 – 49%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.09, zaś zmierzch około godz.: 18.35.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.43 zajdzie natomiast o godz. 18.03 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 20 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 40 minut. Dzisiejszy dzień jest już 4 godziny i 22 minuty dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest już dłuższy od nocy o 40 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 22 marzec jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godziny, 2 minuty i 32 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 4 godziny, 17 minut i 33 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Eberhard, Feliks, Katarzyna, Kondrat, Oktawian, Pelagia, Pelagiusz, Piotr i Zbysław. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W marcu kto siać nie zaczyna, dobra swego zapomina”.

Chciało by się zaprosić wszystkich do masowego wyjścia na dwór. Mamy jednak świadomość tego, że trwa narodowa kwarantanna a więc z tym wychodzeniem trzeba postępować bardzo rozważnie. Jeśli już to wychodźmy na dwór, na swoje podwórko, do lasu w pojedynkę i zachowajmy stosowny dystans. Unikajmy większych zbiorowisk ludzi.

A pogoda nie poprawiła się jeszcze w sposób zdecydowany. Ma jednak być cieplej już niedługo. Głównie w zakresie temperatury. Dzisiaj trudno jest więc jednoznacznie wyrokować – kiedy i na ile się ociepli. Tak byśmy mogli swoje ,,domowe życie” przenieść na dwór. Dosłownie i w przenośni. Pamiętać bowiem musimy o obowiązkowej kwarantannie od skupisk ludzkich.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.

Redakcja