wtorek , 17 Lipiec 2018
Home » Aktualności » W Kościele Katolickim Dzień Objawienia Pańskiego jest dniem świątecznym nakazanym

W Kościele Katolickim Dzień Objawienia Pańskiego jest dniem świątecznym nakazanym

trzej-krolowieMówiąc o dzisiejszym Święcie Trzech Króli, współcześni w większości myślą, że święto istnieje od zawsze. Czy tak jest po prawdzie? Cóż to jest za święto? Jaka jest jego historia na wielowiekowej przestrzeni. Dlaczego, dopiero od niedawna, dzień ten jest na powrót dniem wolnym od pracy? Dlaczego tak jest, skoro jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie? Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie.

Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła Powszechnego wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i święto Trzech Króli – Objawienia Pańskiego – 6 stycznia. Zamyka ono cykl uroczystości religijnych – cykl świąteczny Bożego Narodzenia. W Kościele Katolickim Dzień Objawienia Pańskiego jest dniem świątecznym nakazanym. Oznacza to, że wierni są zobowiązani w tym dniu uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Uroczystość Objawienia Pańskiego ( Epifanii ), znana jest powszechnie jako Święto Trzech Króli. To święto przyjęto na pamiątkę potrójnego objawienia się mocy i chwały Chrystusa przy pokłonie trzech pogańskich Mędrców ze Wschodu, przy Chrzcie św. w rzece Jordan i podczas pierwszego cudu dokonanego przez Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej. Symbolem Epifanii jest opisany w Ewangelii św. Mateusza hołd, jaki Trzej Królowie – Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus.

Z przypomnienia chrztu wywodzi się zwyczaj błogosławienia wody, a ze wspomnienia o Mędrcach z darami bierze się tradycja święcenia kadzidła i kredy. Kadzidłem okadza się następnie mieszkanie, a kredą na drzwiach wypisuje się litery K+M+B – znak ochrony i błogosławieństwa. Znak ten, popularnie odnoszony do imion legendarnych Świętych Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, powstał zapewne od pierwszych liter zdania: ,,Christus mansionem benedicat? (,,Niech Chrystus błogosławi ten dom?).

Nie znane są dokładne imiona mędrców oraz to, czym się dokładnie zajmowali. W zachodniej Europie zostały przyjęte popularne wówczas imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. Mędrcy przynieśli dzieciątku złoto, mirrę i kadzidło, które są święcone w tym dniu na mszy, a także kreda, którą należy napisać inicjały królów na drzwiach.

Symbolem odwiedzin trzech króli u Jezusa Chrystusa jest doroczna kolęda – pobłogosławienie domu i członków rodziny przez księdza.

W dniu tym w wielu Kościołach wspomina się i wspomaga misje i misjonarzy, którzy często narażając własne życie głoszą światu światłość w osobie Jezusa Chrystusa. W wielu miastach odbywają się Orszaki Trzech Króli.

W Polsce Święto Trzech Króli do 1960 roku było obchodzone jako dzień wolny od pracy. Dopiero w listopadzie 1960 roku pod rządami Władysława Gomułki zostało zniesione. Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w dziesięciu krajach europejskich m.in. w Niemczech, Grecji, Włoszech, Hiszpanii. Świętują tak nie tylko kraje, które uważa się za rzymskokatolickie, ale także takie kraje jak Finlandia czy Szwecja, gdzie dominują wyznawcy innych wyznań chrześcijańskich.

W Hiszpanii np. w nocy z 5 na 6 stycznia, do tysięcy hiszpańskich dzieci przybywają Trzej Królowie, zwani także Mędrcami lub Magami ze Wschodu. Trzej Królowie zostawiają dzieciom prezenty na balkonach lub tarasach domów. Wcześniej dzieci piszą do Królów listy z prośbami o wymarzone zabawki oraz przyrzekają dobre zachowanie w przyszłym roku. Niegrzeczni najmłodsi otrzymują za karę węgiel, obecnie zrobiony z cukru.

W dniu 24.09.2010 roku Sejm RP przyjął nowelizację Kodeksu Pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy. W wyniku podjętej decyzji Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia jest znów dniem wolnym od pracy. W ten sposób parlament odpowiedział na postulat obywatelskiego projektu w tej sprawie, pod którym podpisało się ok. milion osób. Zmiany w Kodeksie pracy, jak i zawarte w ustawie o dniach wolnych od pracy obowiązują od początku 2011 roku, kiedy to po długiej przerwie święto Trzech Króli jest ponownie dniem wolnym od pracy. Przywrócenia święta jako dnia wolnego od pracy domagał się m.in. były prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki. Patronował on obywatelskiemu projektowi, złożonemu w 2009 roku w tej sprawie.

Przyjęta 24 września 2010 roku przez parlamentarzystów nowelizacja polegała na tym, że z Kodeksu Pracy usunięto zapis głoszący, że pracownik może odebrać dzień wolny za święto przypadające w dzień ustawowo wolny od pracy (sobotę). Autorem zmian była Platforma Obywatelska, która przekonywała, że przyjęcie takiego rozwiązania nie skróci czasu pracy Polaków, a tym samym nie odbije się negatywnie na gospodarce.       Redakcja