piątek , 26 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » W bieżących dniach mamy przesilenie jesienno-zimowe. O godz. 17.28 powitamy astronomiczną zimę.

W bieżących dniach mamy przesilenie jesienno-zimowe. O godz. 17.28 powitamy astronomiczną zimę.

orbityCzy wiesz, że, najkrótszy dzień roku ma  w województwie śląskim jedynie 8 godzin i 3 minuty? Tymczasem na polskim wybrzeżu długość tego dnia wynosi zaledwie 7 godzin i 17 minut. Natomiast ,,najdłuższym najkrótszym” dniem będą się cieszyć mieszkańcy południowych krańców Bieszczad. Tam dzień potrwa 8 godzin i 20 minut, a więc będzie o ponad godzinę dłuższy niż na wybrzeżu.

Jak więc widzimy różnica w długości dnia południa i północy polski wynosi aż 1 godzinę i 3 minuty.  Miejscem w Polsce, gdzie mamy najkrótszy możliwy dzień jest Jastrzębia Góra, która jest jedną z dzielnic Władysławowa i położona jest na słynnym Przylądku Rozewie.

W tym roku już 21 grudnia br., rozpocznie się astronomiczna Zima. Stanie się to dzisiaj o godz. 17.28.  Potrwa 3 miesiące – do 21 marca 2017 r.  Dzień ten będzie najkrótszym dniem w roku.

Kolejne dni będą już coraz dłuższe. O ile? Ano według ludowych przekazów – na Nowy Rok, o barani skok! Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie tak zwanego ,,przesilenia zimowego”. Z powodu występowania lat przestępnych przesilenie przypada między 21 a 23 grudnia. Na półkuli północnej jest to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej – najdłuższy. Zima trwa do momentu ,,równonocy wiosennej”.

Za zimę klimatyczną przyjmuje się miesiące, w których średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. W naszej szerokości geograficznej zimowa pogoda wyprzedza zazwyczaj kalendarz.

Często już na przełomie listopada i grudnia pojawia się mróz i śnieg. W tym roku te prognozy sprawdziły się nieznacznie. Zima klimatyczna trwa w Polsce od 60 do 130 dni. Najchłodniej zazwyczaj jest na Podhalu, w Karkonoszach i na Pojezierzu Mazurskim, najcieplej – w Trójmieście i w Szczecinie.

Zdecydowanie krótszy dzień panuje w Skandynawii, bowiem im dalej na północ tym noc jest dłuższa, a dzień krótszy. W Sztokholmie w Szwecji Słońce w tym dniu będzie ponad horyzontem przez zaledwie 6 godzin i 5 minut, a w Rejkiawiku na Islandii 4 godziny i 7 minut.

Dlatego też śpiochy powinny zmusić się do wcześniejszego wstania z łóżka, aby nie zmarnować ani jednej minuty tego krótkiego dnia. Od 23 grudnia noce stawać się będą coraz krótsze, a dni coraz dłuższe, chociaż początkowo nie będzie to prawie zauważalne.  Ale już na Trzech Króli – tak.   Redakcja