wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » UWAGA: zbliża się wichura i mocne opady deszczu.

UWAGA: zbliża się wichura i mocne opady deszczu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wichurami i intensywnymi opadami deszczu w sześciu województwach, które pojawią się w związku z nadciągającym nad południową Polskę niżem Fabienne. Prędkość wiatru może dochodzić w porywach nawet do 100 km/h. W tej sprawie wielu z nas otrzymało SMS-a ostrzegającego o zagrożeniu.

Ostrzeżenie obowiązują w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, oraz w południowych powiatach województw opolskiego i dolnośląskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia IMGW przewidują “wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. IMGW zalecana dużą ostrożność, śledzenie komunikatów sytuacji pogodowej i rozwoju sytuacji pogodowej. “Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – ostrzega IMGW.

W związku z sytuacją pogodową także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed występowaniem niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych i apeluje o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i ostrożność, a także – o ile nie jest to konieczne – o niewychodzenie z domu podczas silnego wiatru. “Pamiętajcie, żeby w trakcie wichury nie zatrzymywać się pod drzewami” – czytamy w komunikacie zamieszczonym przez RBC na Twitterze.

Redakcja