wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » UWAGA!!! Za kilka godzin uderzy w nasz obszar orkan Friederike!!!

UWAGA!!! Za kilka godzin uderzy w nasz obszar orkan Friederike!!!

Jak ostrzegają meteorolodzy – silny Orkan znad Europy Zachodniej uderzy dziś w Polskę. Nadano mu nazwę – Friederike. Orkan niesie ze sobą lodową burzę, porywisty wiatr i mocne opady śniegu. W tej sprawie IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem, opadami, innymi utrudnieniami w tym możliwych przerw. w dostawie prądu. Niestety na mapie przejścia orkanu przez nasz kraj znajduje się nasz obszar.

Alerty – pierwszego i drugiego stopnia – dotyczą 12 województw. Na Dolnym Śląsku mieszkańcy będą musieli się zmagać także z silnymi zamieciami śnieżnymi

Do Polski Friederike dotrze dzisiaj późnym popołudniem. Wiatr powieje z prędkością do 100 kilometrów na godzinę!!! Mamy się więc czego bac.

Orkan Friederike wyrządził już szkody m.in. w Belgii i Luksemburgu. W południe ma przynieść intensywne opady śniegu i porywy wiatru nawet do 120 kilometrów na godzinę. Orkan dał się także we znaki w Niemczech; tam przez pogodę odwołano już 220 lotów.

Wiatr powieje z południowego zachodu i zachodu. Synoptycy zaznaczają, że największa prędkość wiatru spodziewana jest wieczorem oraz przed północą.

Najgorsza sytuacja ma być w woj.: małopolskim, podkarpackim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim. Tam wydano alerty drugiego stopnia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia “przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji” – czytamy na stronie IMGW.

Miejmy się więc na baczności i zachowajmy szczególna ostrożność. Nie zawadzi również przygotować się na ewentualne utrudnienia – prąd, ogrzewanie, woda, itd.

Redakcja