wtorek , 19 Czerwiec 2018
Home » Aktualności » UWAGA – ozon w powietrzu! Pozostańmy w domach!

UWAGA – ozon w powietrzu! Pozostańmy w domach!

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach opublikowało ostrzeżenie o możliwości przekroczenia poziomu alarmowego dla ozonu w powietrzu w naszym regionie. Dzisiaj (piątek 11.08.2017 r.) w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej ze względu na poziom ozonu jakość powietrza będzie zła.

Na pozostałym obszarze województwa śląskiego jakość powietrza będzie dostateczna, z możliwością przekroczenia wartości progowej dla jednej godziny wynoszącej 180 µg/m3. Jutro z kolei (12.08) na całym obszarze województwa ze względu na poziom ozonu jakość powietrza będzie umiarkowana.

To informacja szczególnie istotna dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego (jak astma, czy rozedma płuc), osób starszych, kobiet w ciąży czy małych dzieci. Ryzyko złego stanu powietrza ze względu na ozon w powietrzu dotyczy również wszystkich grup wiekowych spędzających aktywnie czas na wolnym powietrzu.

– Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu – czytamy w komunikacie – W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Zaleca się unikać przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożoną aktywnością fizyczną.

Redakcja