niedziela , 24 Luty 2019
Home » Aktualności » U nas grzeje mocno. Inni jednak mają o wiele gorzej.

U nas grzeje mocno. Inni jednak mają o wiele gorzej.

Ukrop najwyższego stopnia towarzyszy nam od kilkunastu dni. Widzimy wokół, że wielu z nas cierpi i jest na skraju ludzkiej wytrzymałości. Oczywiście, każdy z nas broni się przed upałami swoimi sposobami. Mamy klimatyzację, wiatraki, robimy okłady z mokrych ręczników, polewamy się wodą, pijemy dużo wody, piwa, jemy lody i lekkostrawne potrawy, itd., itd. To jednak tylko półśrodki, bowiem otaczający nas wokół świat – zwłaszcza natura – umierają. Taki jest los każdej żywej istoty i szeroko rozumianej natury kiedy cierpią na notoryczny brak dostępu do wody ( regularnego dostępu ). Czyżby więc groziło nam to, że tereny wokół nas staną się pustynią? Niestety nasze organizmy ale i domy nie są przystosowane do funkcjonowania w takich temperaturach. Biedne również są wszystkie zwierzęta – te dzikie, ale i te domowe. Aż strach pomyśleć, jak wygląda sytuacja zwierząt w wielkich fermach hodowlanych?????????????????? Jedno wielkie cierpienie. I wiadomość na tą chwilę – otóż z małymi zawahaniami upały będą u nas jeszcze minimum tydzień!!!

Jest więc bardzo ciężko, a przecież to jeszcze nie koniec, upały bowiem potrwają jeszcze tydzień. Potem z kolei będzie skok pogodowy i temperaturowy i nasze organizmy będą musiały się po raz kolejny przestawić. Poza tym wiele czasu upłynie zanim wychłodzą się mury naszych domów, by nie wspominać o koniecznych nadal opadach deszczu – znacznych ale miarowych. Tak by cała przyroda otrzymała niezbędny zastrzyk wody. By odżyć. Dobrze jest, że   znacząca ulga przychodzi wieczorem i nocą. Ale od kilku dni jest tak, że w trakcie dnia wokół nas wszystko się gotowało. Deszcz jednak musi przyjść z odsieczą. Bo ,,umieramy”.

W takich warunkach i scenerii przyjdzie nam przeżywać kolejny wakacyjny – jednak pierwszy sierpniowy weekend. Niestety, nie ma nadziei na to, że będzie on już dla nas bardziej łaskawy niż trwające afrykańskie upały. Trzymajmy się mocno.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 4 sierpnia br. w 44 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 216 dniem roku, do jego końca pozostało więc 149 dni.

Przeżywamy 44 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +21oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +33oC, w tej chwili wynosi  około +31oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +35oC!!! Od samego rana dzień jest bardzo pogodny, słoneczny i ciepły, niebo jest niemal bezchmurne. A słońce skutecznie nas praży. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 62 – 41%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.41, zaś zmierzch około godz.: 21.02.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.20 zajdzie natomiast o godz. 20.25 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 5 minuty. Noc będzie więc miała 8 godzin i 55 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 0 minut. Widać więc, że długość dnia nadal jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 1 godzinę i 19 minut od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 4 sierpnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę i 19 minut, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin, 0 minuty i 59 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Alf, Alfred, Dominik, Maria i Protazy. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Trzeba całego życia, aby nauczyć się żyć”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli w sierpniu dni jasne, będą stodoły ciasne”.

Połówka letnich wakacji jest już wyraźnie za nami. W oczywisty więc sposób połówka z nas powinna być już po urlopie i wakacyjnym wypoczynku. Mamy nadzieję, że wszystkie te osoby wypoczęły w sposób efektywny i efektowny. Kolejne zaś osoby są w trakcie urlopu, pozostali niestety muszą na swoją kolej nadal czekać. My mamy jednak nadzieję, że kiedy we wrześniu przyjdzie wrócić do szkół i do ,,normalnej” pracy wszyscy będą wypoczęci na tyle, by ze spokojem móc wejść w nadchodzącą jesień i zimę. A po nich nadejdzie z całą pewnością piękna i pełna nowej energii i życia wiosna.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja