poniedziałek , 13 Lipiec 2020
Home » Aktualności » U nas było źle, w Rybniku katastrofalnie! Popatrz czym oddychasz.

U nas było źle, w Rybniku katastrofalnie! Popatrz czym oddychasz.

To była kolejna ciężka noc pod względem jakości powietrza w naszym regionie. Dla nas – rejon Rud – wielkie znaczenie ma sytuacja u naszego największego sąsiada – w Rybniku. A dzisiejszej nocy była ona gorsza niż tragiczna! W wielu dzielnicach Rybnika PM10 przekraczało normę o ponad 1000-1300%. Gdzie było najgorzej? Sytuacja się powtarza. Tej nocy mieszkańcy rybnickich dzielnic znów dusili się w smogu. Jakość powietrza zaczęła się pogarszać od godziny 17.00. Na Piaskach już wtedy stężenie PM10 było przekroczone o 439% (220 µg/m³). Drugą najbardziej zanieczyszczoną dzielnicą o tej porze był Radziejów (373 %, 186 µg/m³).

Poniżej przedstawiamy rekordy stężeń PM10 w poszczególnych dzielnicach Rybnika z podziałek na godziny.

*** Czytaj, jak było w Rybniku:

https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,smog-w-rybniku-to-byla-ciezka-noc-normy-grubo-ponad-1000,wia5-3266-38911.html

Niestety u nas w rejonie Rud sytuacja tez była bardzo zła, chociaż zanieczyszczenie było niższe niż u naszych sąsiadów.

Widzimy więc, że kiedy my śpimy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Chcąc nie chcąc duże frakcje tej trucizny przedostają się do wnętrza naszych domów i mieszkań a potem my to paskudztwo konsumujemy. Nikt z nas nie jest bezpieczny. A statystyki są nie ubłagane – w minionym roku w stosunku do lat poprzednich za sprawa smogu zmarło kilka tysięcy ludzi mniej. Tyle tylko, że o tym ,,głośno” się nie mówi.

Wystarczy tylko popatrzeć na otaczające nas fakty – wraz z początkiem sezonu grzewczego u wielu z nas pojawił się kaszel, chrypka, bóle gardła, głowy, złe samopoczucie i inne dolegliwości. To wszystko dzieje się m.i.za sprawa wszechobecnego u nas smogu. Na dzień dzisiejszy jedynym lekarstwem na taką sytuację, jest nadzieja na to, że pojawi się wiatr i przepędzi smrody w siną dal. Póki co, wymiana źródeł spalania w naszych przydomowych kotłowniach pomaga w bardzo minimalnym zakresie. O dobre powietrze trzeba jednak walczyć bez względu na wszelkie okoliczności.

Redakcja