niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Tydzień rozkręca się na dobre.

Tydzień rozkręca się na dobre.

Wkroczyliśmy w drugą połową stycznia. W znaczącej części naszego kraju mamy mróz. Czy to jednak wyczerpuje znamiona zimy na którą wielu z nas czeka? Zapewne nie, ale przecież na zimę w wydaniu ,,amerykańskim” nikt z nas nie czeka. Niepotrzebne jest nam takie ekstremum i tak poważne utrudnienia w funkcjonowaniu. Jednym słowem – zima tak, ale rozsądna. Za sobą mamy już pierwszy roboczy dzionek tygodnia, przed nami stoją dni kolejne. Oby nie były one gorsze od poniedziałku. A dzień robi swoje i z dnia na dzień jego długość wydłuża się kosztem nocy. Tak to już będzie do samej wiosny a potem do lata. Muszą Państwo przyznać, że patrząc za poranne a zwłaszcza popołudniowe okno widzimy już w sposób znaczący fakt wydłużania się dnia kosztem nocy. I tak do wiosny. Szerokie grono zainteresowanych czeka również na upragnione zimowe ferie. W związku z tym komunikujemy, że ferie rozpoczną się już za 10 dni. Dobra to perspektywa.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 16 stycznia br. w 25 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 16 dniem roku, do jego końca pozostało więc 339 dni.

To już 25 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -5oC. W trakcie dnia wyniesie około +1oC, w tej chwili wynosi około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -2oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 730 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 73 – 59%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.00, zaś zmierzch około godz.: 16.49.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.38 zajdzie natomiast o godz. 16.14 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 36 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 24 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 34 minuty. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 16 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 50 minut, 10 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 34 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Marceli, Waldemar, Waleriusz, Włodzimierz i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Co szaleństwo podyktuje, w to zazdrość uwierzy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń, styczeń, wszystko studzi – rośliny, zwierzęta i ludzi”.

Za nami jest już pełna połówka miesiąca stycznia, dzień wydłużył nam się w stosunku do najkrótszego dnia w roku o ponad pół godziny. Na dworze za sprawa mrozu mamy pogodę lekko zimową, czekamy na zimowe ferie. To są fakty ,,dzisiejszego dnia”. Apelujemy do wszystkich by na tyle ile się tylko da wychodzić na dwór by zaczerpnąć świeżego powietrza ( o ile takowe wokół nas jest ze względu na zadymienie z przydomowych kotłowni ) oraz pochłonąć jak największą ilość promieni słonecznych. Tylko to gwarantuje nam, że poprawi nam się nasze wisielcze samopoczucie. Tymczasem kontynuujemy długi, bo 5-dniowy tydzień pracy. Wszakże nie wszystkim dane jest wypoczywać.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja