wtorek , 21 Maj 2019
Home » Aktualności » Tydzień biegnie nam już z ,,górki”. Od Wiosny dzieli nas niespełna 7 dni.

Tydzień biegnie nam już z ,,górki”. Od Wiosny dzieli nas niespełna 7 dni.

Słuchając tego co mówią meteorolodzy, na wszelki wypadek prosimy nie wygaszać pieców w naszych domowych kotłowniach. Niby mamy wiosnę meteorologiczną, ale z tym ociepleniem, to różnie bywa. Ale przecież naszym oczekiwaniom ciepła nie ma się co dziwić, wszakże za 7 dni witać będziemy kalendarzową wiosnę. Tak więc, może rzeczywiście nasz głód ciepła jest uzasadniony? Nie myślmy jednak, że to już absolutny koniec zimowych warunków. Niestety może jeszcze być różnie, a więc musimy liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Może również silnie powiać. Jak więc ostatecznie będzie, zobaczymy. Jedno jest pewne, do Polski wkroczył kolejny front zimnego powietrza.

Już za tydzień czeka nas nadejście kalendarzowej wiosny, wypadałoby więc, by pogoda była godna tej wiosny. A i w pole i na nasze ogródki czas już wyjść. Bowiem święta coraz bliżej. Tymczasem przeżywamy 11 tydzień bieżącego roku, a już jutro rozpoczniemy 3 weekend marca.

Mamy nadzieję, że po nocnej – niedzielnej wichurze, powoli wszyscy wracamy do ,,zdrowia” i formy. Zasilanie w prąd zapewne wróciło już w każde miejsce, a zaistniałe materialne szkody będziemy usuwać i leczyć jeszcze wiele dni, tygodni i miesięcy. Oby tylko wszyscy wyciągnęli z tej kolejnej lekcji właściwe wnioski na przyszłość.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 14 marca br. – w 83 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 73 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 292 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 83 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +9oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +6oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 74 – 51%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.28, zaś zmierzch około godz.: 18.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.02 zajdzie natomiast o godz. 17.49 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 47 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 13 minut. Dzisiejszy dzień jest już 3 godziny i 5 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest krótszy od nocy dokładnie o 0 godzin i 37 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 14 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 35 minut i  40 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 godziny, 44 minut i 25 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Pamela, Matylda, Leona, Afrodyzjusz, Afrodyzja, Leon, Jakub, Piotr i Ewa. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Dzień zaczyna się nie wtedy, gdy otworzysz oczy, ale wtedy, kiedy spojrzysz nimi życzliwie na drugiego człowieka”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jeśli zapusty pogodne bywają, Świąt wielkanocnych tak się spodziewają”.

Rozpoczęliśmy ostatni tydzień tegorocznej kalendarzowej zimy. Szybkimi krokami zbliżamy się więc do kalendarzowej wiosny. Jak ona będzie? Z jednej strony ziemia potrzebuje nadal wody ( pomimo, że grudzień, styczeń i luty raczej były mokre ), inaczej tegoroczna wegetacja jest zagrożona. Z drugiej jednak strony chciałoby się, by pogoda była ładna. I cóż tu począć? Racjonalność podpowiada nam, by z godnością przyjąć ewentualne zapowiedź deszczu. Może w ten sposób ziemia lekko odetchnie i przynajmniej w dostatecznym zakresie nabierze wiosennego oddechu. Poza tym deszcz zmyje wszystko to co zalega na ulicach, chodnikach, skwerach i łąkach. Mniej tych paskudztw się nawdychamy.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja