wtorek , 13 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Trwa Wielka Sobota. Nawiedzamy Boży Grób.Trwa czas naszej wielkiej zadumy nad przemijaniem i Zmartwychwstaniem.

Trwa Wielka Sobota. Nawiedzamy Boży Grób.Trwa czas naszej wielkiej zadumy nad przemijaniem i Zmartwychwstaniem.

Za nami Wielki Piątek, a od kilku godzin przeżywamy Wielką Sobotę. Znajdujemy się więc w przededniu Świąt Wielkanocnych AD 2019. Mamy nadzieję, że wszyscy zdążyliśmy na czas ze świątecznymi przygotowaniami. Dzisiejszy dzień powinien więc być już wolny od ciężkich prac. Nadeszła pora na przedświąteczny finisz. Wielu z nas w dniu dzisiejszym odwiedzi kościół ze święconką, by poświęcić świąteczne potrawy ale nade wszystko by odwiedzić Boży Grób. Wierzymy, że trwamy nadal w przedświątecznym poście, wszakże taka postawa jest naszą wielowiekową tradycją. Najwyższa również pora na przygotowanie świątecznych pisanek, czyli po naszemu kroszonek. Dzisiejszy dzień, a właściwie jego cząstkę powinniśmy również przeznaczyć na wypoczynek po przedświątecznej harówie. Tak, aby w święta wejść w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Miłego świętowania życzymy.

A za oknem mamy przecudowną pogodę – lepiej nie można było sobie wyobrazić.

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielką Sobotę 20 kwietnia br. – w 31 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 110 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 255 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 31 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +20oC, w tej chwili wynosi około +14oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +21oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 756 – 755 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 68 – 34%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.07, zaś zmierzch około godz.: 20.22.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.43 zajdzie natomiast o godz. 18.45 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 4 minuty. Noc będzie więc miała 9 godzin i 56 minut. Dzisiejszy dzień jest już 6 godzin i 1 minutę dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 4 godziny i 8 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 20 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 24 minuty i  4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 6 godzin, 1 minutę i 11 sekund.Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Agnieszka, Czesław, Florencjusz, Florenty, Jagna, Marcelina, Szymon i Teodor. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne, ale my patrzymy na pierwsze drzwi tak długo, że nie widzimy tych drugich”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Dawniej lepiej bywało i trawa lepiej rosła”.

Patrząc na prognozy pogody widzimy, że pogoda gwarantowana jest niemal przez cały kolejny poświąteczny tydzień. Wielka Sobota będzie pogodna, podobnie jak całe święta. Ostatecznie możemy więc już dzisiaj powiedzieć, że święta spędzimy w pięknej wiosennej pogodzie. Mamy więc to czego żeśmy oczekiwali. Tyle tylko, że przyroda i ziemia potrzebują dużego zastrzyku wody, opady są więc ze wszech miar bardzo pożądane.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej Wielkiej Soboty.

Redakcja