niedziela , 26 Styczeń 2020
Home » Aktualności » Trwa akcja ratunkowa po wypadku drogowym przy Magdalence!!!

Trwa akcja ratunkowa po wypadku drogowym przy Magdalence!!!

Aktualizacja: Akcja usuwania skutków pomocy została zakończona około północy. Ruch pojazdów drogą DW 919 został przywrócony.

Kolejny groźny wypadek drogowy wydarzył się dzisiaj w Rudach. W tym zdarzeniu drogowym ciężarówka-cysterna z siarką wypadła z drogi. Samochód zderzył się z przydrożnym drzewem a w wyniku uderzenia cysterna stoczyła się do rowu biegnącego wzdłuż drogi i lasu. Do zdarzenia doszło krótko przed godz. 13.00. Samochód przewoził w cysternie płynną siarkę. Na całe szczęście w wypadku kierowca samochodu nie doznał poważnych urazów. Ze względu na przewożony towar – płynna siarka, powstałe zagrożenie jest bardzo duże. Istniało realne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców.  Dlatego mieszkańcy zamieszkujący posesje w rejonie wypadku zostali ewakuowani do rudziej świetlicy przy OSO Rudy. Akcja ratunkowa trwa już kilka godzin i wedle szacunków może potrwać jeszcze kilka godzin.

Do zdarzenia doszło na wjeździe do Rud od strony Gliwic, na wysokości cmentarza na drodze wojewódzkiej DW 919 w ciągu ul. Gliwickiej. Cysterna wywróciła się po przeciwnej stronie tylnej bramy cmentarza przy kościele p.w. Św. Marii Magdaleny. Według wstępnych ustaleń kierowca stracił panowanie nad pojazdem w trakcie manewru wyprzedzania i zjechał na prawe pobocze uderzając w drzewo.

Na miejscu wypadku pojawiły się natychmiast znaczne siły ratunkowe – policja, jednostki zawodowej straży pożarnej oraz służby specjalistyczne ds. likwidacji chemicznych zagrożeń ( pluton chemiczny z Gliwic ). Policja ustala przyczyny wypadku.

W akcji udział bierze kilkanaście jednostek – w tym samochody i jednostki specjalistyczne z Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Raciborza i Dąbrowy Górniczej. Do akcji ratunkowej sprowadzony został również dźwig o wielkim udźwigu oraz samochody lawety do odtransportowania elementów samochody biorącego udział w wypadku.

W sumie w akcji udział bierze kilkanaście specjalistycznych jednostek ratunkowych i ponad 100 ratowników.

Natychmiast w rejonie wypadku zamknięty został ruch. W wyniku czego wszystkie pojazdy przejeżdżające przez Rudy napotkały ( i dalej napotykają ) na wielkie utrudnienia. Ruch został zamknięty od Centrum Rud ( Piekarnia Szweda ) w kierunku Gliwic, oraz z Kierunku Gliwic na wysokości Przerycia.

Wyznaczone zostały objazdy na Knurów, Pilchowice i Rybnik ( DW 920 i DW 921 ). Utrudnienia mogą potrwać jeszcze kilka godzin. W rejonie zdarzenia jest bardzo niebezpiecznie. Policja prosi o nie kierowanie się w miejsce wypadku – zarówno samochodami jak również pieszo.

Około godz. 19.00 cysterna postawiona została na kołach ( była wywrócona ) i przystąpiono do przepompowywania siarki do podstawionej innej cysterny. Następnie ciągnik samochodu i cysterna zostaną wyciągnięte z rowu i przetransportowane w bezpieczne miejsce. Jak długo to potrwa – trudno wyrokować, akcja jest bowiem bardzo ciężka a akcję utrudniają teraz ciemności oraz padający deszcz ze śniegiem. Może jednak być tak, że akcja potrwa nawet do rana.

Jak mówią osoby biorące udział w akcji ratunkowej, ta akcja jest jedna z najtrudniejszych jakie wydarzyły się w naszym rejonie na przestrzeni kilku ostatnich lat.

*** zdjęcia z miejsca wypadku:

Redakcja