wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Po czwartkowym wypadku drogowym w Rudach – Czy ten wypadek musiał się wydarzyć?

Po czwartkowym wypadku drogowym w Rudach – Czy ten wypadek musiał się wydarzyć?

Od tego wypadku minęły już 2 dni. W dalszym ciągu wielu z nas komentuje jego skutki i zastanawia się dlaczego wypadek miał miejsce i co można było zrobić, by do niego nie doszło? Dyskusja staje się stanowcza i zasadnicza, bowiem dotyczy osób poszkodowanych – mieszkańców najbliższych okolic naszej miejscowości ( Stanica ). A wtedy każda dyskusja staje się trudniejsza. Na całe szczęście ten ciężki, przez wielu specjalistów określany jako makabryczny wypadek, w swoim nieszczęściu, może okazać się w miarę szczęśliwy dla jego ofiar!!! Skutki wypadku pokazały, że tylko cud i Opatrzność Boska uratowały czwórkę młodych ludzi podróżujących samochodem Opel Corsa. Obraz zniszczeń pojazdu mógłby bowiem usprawiedliwiać o wiele gorsze następstwa wypadku do śmierci wszystkich pasażerów Corsy włącznie. Młodzi ludzie mieli jednak na tyle szczęścia, że żyją i oby ostatecznie wyleczyli wszystkie swoje doznane rany fizyczne i psychiczne. Gorąco w to wierzymy.

Na usta jednak ciśnie się zasadnicze pytanie – czy ta ,,trudna lekcja” będzie nauczką dla nas wszystkich a zwłaszcza dla wielu młodych ludzi którzy bardzo często siadając za kierownicę samochodu nie zdają sobie sprawy z tego, że oto w ręku mają narzędzie śmierci dla siebie ale i innych osób podróżujących samochodem i wielu osób postronnych ( innych użytkowników ruchu drogowego i pieszych )?

Zdjęcia które prezentowaliśmy na łamach naszego portalu zostały zamieszczone tylko i wyłacznie ku przestrodze dla innych. Po to, by wielu z nas mogło zdać sobie sprawę z tego, do czego może prowadzić nieodpowiedzialne i lekkomyślne działanie kierowcy. Najbardziej przerażające zdjęcia nie zostały zamieszczone z oczywistych względów. Mamy jednak przekonanie, że jeżeli cokolwiek może przekonać ewentualne przyszłe ofiary wypadków, to tylko publikowanie zdjęć pokazujących to co stało się w czwartek w Rudach.

Tymczasem po czwartkowym wypadku w Rudach policyjni śledczy nadal wyjaśniają przyczyny makabryczego wypadku w Rudach na DW 919. Prawdopodobnie głównym powodem była zbyt duża prędkość niedoświadczonego kierowcy. Teraz, na bazie zgromadzonego materiału, śledczy będą wyjaśniać dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Przypominamy, że do wypadku doszło w czwartek po godz. 11.00 na ulicy Raciborskiej w Rudach – tuż obok Przedszkola. Czyli na drodze wojewódzkiej nr 919. – Jak ustalili policjanci z ruchu drogowego, przyczyną zdarzenia prawdopodobnie była nadmierna prędkość. Kierowca osobówki jadąc w Rudach ulicą Raciborską w kierunku Raciborza, na zakręcie drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie uderzył najpierw w znak drogowy i drzewo, a następnie w nadjeżdżający z przeciwka ( od Raciborza ) samochód ciężarowy. Skutki tego wypadku były przeogromne. O powadze sytuacji musi świadczyć konieczność wezwania do akcji ratunkowej 2 śmigłowców służb ratowniczych.

Prawdopodobnie przylot 2 helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ( z Gliwic i Opola ) i bardzo szybkie działania ratowników uratowały życie 2 najbardziej poszkodowanym ofiarom. Nie bez znaczenia była błyskawiczna pomoc lokalnych służb ratowniczych w tym głównie strażaków.

Na miejscu był również obecny zespół pogotowia ratunkowego, który udzielał pomocy poszkodowanym z Opla i dokonał przekazania rannych do śmigłowców.

Kiedy strażacy dotarli na miejsce w samochodzie znajdowały się zakleszczone osoby. Z pomocą sprzętu hydraulicznego strażacy uwalniali je z wraku samochodu.

W wyniku zdarzenia poważne obrażenia ciała odnieśli kierowca Opla Corsy i 3 pasażerowie – wszyscy w wieku 18 lat!!!!! Uczestniczy wypadku – 2 kobiety i 2 mężczyźni byli mieszkańcami powiatu gliwickiego. Kierowca był mieszkańcem pobliskiej Stanicy, pozostali byli mieszkańcami powiatu gliwickiego. Zostali przewiezieni do szpitali w Sosnowcu i Rybniku. Jak ustalili policjanci obaj kierowcy byli trzeźwi.

Strażacy reanimowali również jedną z kobiet z rodziny poszkodowanych, która przybyła na miejsce akcji ratunkowej i widząc skutki wypadku straciła przytomność.

To wszystko pokazuje jak niewyobrazalne były skutki i następstwa tego wypadku.

Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci oraz inne służby ratownicze, droga przez kilka godzin była nieprzejezdna.

W tym miejscu pozostaje już tylko jedno – apelować o rozwagę i ostrożność – rozwagę szeroko rozumianą. Zarówno wśród kierowców, zwłaszcza tych ,,świeżo upieczonych”, jak i wśród osób starszych ( rodziców, rodzeństwo, znajomych ). Pamiętajmy, że oddając w ręce naszych dzieci samochód oddajemy im w ręce prawdopodobne narzędzie śmierci – dla nich samych ale i dla innych.

Redakcja

………………………………….

*** Materiał z czwartku – chwila po zdarzeniu:

Tuż przed południem w Rudach doszło do bardzo tragicznego i groźnego wypadku drogowego. W zderzeniu samochodu osobowego i ciężarówki zostały ranne 4 osoby. Do akcji włączyły się 2 helikoptery ratownictwa medycznego. Akcja ratunkowa trwa. Wypadek wydarzył się na drodze wojewódzkiej DW 919 na odcinku szkoła-Kolonia Renerowska ( niedaleko przedszkola ). Droga jest nieprzejezdna.

Do zdarzenia doszło około godziny 11.00 na wysokości przedszkola, w ciągu drogi wojewódzkiej Racibórz-Rudy-Gliwice (DW 919). Zderzyły się tu samochód osobowy Opel Corsa oraz ciężarówką siodłową z naczepą. 4 młode osoby są ranne, w tym jedna ciężko. Strażacy wyciągali je z zakleszczonej Corsy. Do akcji skierowano 2 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Corsą podróżowały 4 młode osoby z powiatu gliwickiego – dwie, mężczyznę i kobietę, śmigłowce z Gliwic i Opola zabrały do szpitala, najprawdopodobniej Sosnowca.

Dwie kolejne, też mężczyzna i kobieta, karetkami zostali odwiezieni do szpitala w Rybniku. Kierowcy ciągnika siodłowego z naczepą nic się nie stało. Strażacy reanimowali też jedną z kobiet z rodziny poszkodowanych, która straciła przytomność.

Jak wynika z naszych informacji ( wstępnych ), kierowca Opla, jadąc w stronę Raciborza, wpadł w poślizg, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo, odbił się od niego i wpadł pod nadjeżdżający z naprzeciwka ciągnik siodłowy z naczepą.

Zdjęcia:

http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/67137-wypadek-w-rudach–ranne-cztery-mlode-osoby–ladowaly-smiglowce-lpr-.html

Redakcja