środa , 3 Czerwiec 2020
Home » Aktualności » Ten smog jest gorszy niż wawelski. Przekonali się o tym uczniowie rudzkiej szkoły.

Ten smog jest gorszy niż wawelski. Przekonali się o tym uczniowie rudzkiej szkoły.

W styczniu br. w rudzkiej szkole gościł pan Janusz Piechoczek, który przeprowadził zajęcia z uczniami najmłodszych klas naszej szkoły. Bohaterem spotkania był nie kto inny a SMOG – czyli zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy zwłaszcza w okresie zimy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu “Wyjście smoga” realizowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. Co zobaczyli i czego dowiedzieli się nasi uczniowie?

Przede wszystkim dowiedzieli się, co jest przyczyną pojawienia się smogu, jakie są jego skutki dla naszego zdrowia i jak możemy się przed tymi skutkami zabezpieczać. Pan Janusz dokonał również pomiaru poziomu zanieczyszczeń powietrza w świetlicy szkolnej, gdzie odbywały się zajęcia. Na szczęście miernik wskazał niewysoki poziom zanieczyszczeń i zasygnalizował to zielonym kolorem. Po czym dokonał doświadczenia: spalił kawałek papieru i natychmiast czujnik zapalił się na czerwono, sygnalizując, że zanieczyszczenie wzrosło. Warto przypomnieć, że na budynku naszej szkoły znajduje się czujnik Airly, który na bieżąco pokazuje aktualny stan atmosfery. Można to sprawdzić na odpowiedniej zakładce naszego portalu.

*** Zdjęcia patrz: https://zsorudy.szkolnastrona.pl/a,280,o-smogu-ale-nie-wawelskim

INFO: https://zsorudy.szkolnastrona.pl

Redakcja