środa , 24 Lipiec 2019
Home » Aktualności » Ten poniedziałek definitywnie wprowadza nas w okres po weekendowy.

Ten poniedziałek definitywnie wprowadza nas w okres po weekendowy.

Mamy majowy poniedziałek. Za nami ponad wszelką wątpliwość jest już arcydługi kwietniowo-majowy weekend. W tym miejscu uzasadnione wydaje się więc być pytanie – i jak tam przygotować się do adaptacji do nowego reżimu życia po długim majowym weekendzie. Zapewne nie przyjdzie ona nam w sposób łagodny i obojętny dla naszych organizmów. Jak to zwykle bywa najgorszy będzie poniedziałek, czyli pierwszy roboczy dzień po długiej labie. Po nim może już być tylko lepiej. Zapewne u wielu z nas pojawił się syndrom stresu po weekendowego, ale po trzecim dniu normalnej pracy powinien on powoli zanikać. Zwłaszcza, że oto mamy miesiąc maj z wszelkimi jego urokami i obowiązkami.

Ba, popatrzmy również śmiało do przodu, gdzie przed oczyma widzimy już wyraźnie kolejne weekendowe wyzwanie. Do kolejnego długiego weekendu mamy bowiem zaledwie ( albo aż ) 23 dni – Boże Ciało ( przypada w dniu 31 maja br. a więc bardzo szybko ). I znowu będziemy mogli mieć 4 dni wolnego. Och, żyć nie umierać. Miejmy nadzieję, że będą to równie piekne dni. Tymczasem mamy maj, zbliżają się 3 zimni ogrodnicy i zimna Zośka. A po nich nadejdzie przeuroczy Dzień Matki – sobota 26 maja br. Oby się tylko w pozostałej części wiosny pod względem pogody nie działo źle.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 7 maja br. w 48 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 127 dniem roku, do jego końca pozostało więc 238 dni.

I wreszcie mamy 48 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +21oC, w tej chwili wynosi około +15oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +22oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 750 747 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 49%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.32, zaś zmierzch około godz.: 20.52.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.11 zajdzie natomiast o godz. 20.15 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 4 minuty. Noc będzie więc miała 8 godzin i 56 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 0 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 7 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 19 minut, 13 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 7 godzin i 0 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: August, Benedykt, Florian, Gizela, Ludmiła, Ludomiła, Róża, Sykstus i Wincenta. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Natura podporządkowała ludzkość dwóm udzielnym władcom – cierpieniu i przyjemności. Rządzą one wszystkim co robimy, wszystkim co mówimy i wszystkim co myślimy. Wszelkie wysiłki, które moglibyśmy podjąć, by wyzwolić się spod ich panowania, jedynie nam to panowanie unaocznią i potwierdzą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kto się w maju rodzi, temu się dobrze powodzi”.

Za młodzieżą maturalną jest już pierwszy maturalny dzień ( piątek ). Tegoroczni maturzyści część egzaminów mają już za sobą, ale jeszcze trochę ,,nerwówy” przed nimi. My mamy nadzieję, że wszyscy tegoroczni maturzyści zaliczą wszystkie egzaminy do których już przystąpili, albo przystąpią. Dla tych którzy planują dalszą naukę na studiach mamy bardzo dobrą informację – kiedy już wszystko zdacie i zostaniecie już przyjęci w studenckie szeregi, to czekają Was najdłuższe wakacje jaki się mogą przytrafić. Rok akademicki rusza bowiem 1 października.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja