wtorek , 19 Czerwiec 2018
Home » Aktualności » Ta sobota może nie do końca być pogodna.

Ta sobota może nie do końca być pogodna.

Czy pamiętają Państwo ten dzień? Dokładnie 25 lat temu w naszym rejonie panowała od wielu dni susza i wysokie temperatury. Wokół nas wszystko było wyschnięte jak przysłowiowy pieprz. Niestety nie udało się dotrwać do deszczów. Wybuchł pożar lasu, który następnie został nazwany pożarem 1000 – lecia, największym w środkowej Europie. Zmagania z ogniem trwały wiele dni, kto wie, czy człowiek nie zostałby pokonany, gdyby pomoc nie nadeszła z nieba – opady pozwoliły powoli opanować sytuację i zatrzymać ścianę ognia, która niszczyła wszystko co napotkała na swojej drodze. Podczas akcji ratowniczej zginęło 2 strażaków, zaś w wypadku drogowym samochodu ratowniczego w Rudach zginęła cywilna osoba. Dzisiaj po 25 latach lasy zostały już ,,odbudowane”, służby leśne i strażackie nabyły wielu doświadczeń w zabezpieczeniu przeciwpożarowym lasów. To co wydarzyło się dokładnie ćwierć wieku temu zobowiązuje nas do tego, by zachować o tym zdarzeniu wieczną pamięć. 

Od kilku godzin przeżywamy jedną z ostatnich wakacyjnych sobót. Za oknem mamy pochmurny ale stosunkowo ciepły dzionek. Z zachodniego nieba dochodzi do nas odgłos grzmotu. Nie ma się jednak temu co dziwić, bowiem meteorolodzy na dzisiaj zapowiadają burze a nawet opady gradu. Miejmy nadzieję, że jednak nic takiego się nie wydarzy a sobota minie nam w pogodnej i radosnej scenerii. Tego naszym czytelnikom i sobie życzymy. Tymczasem zaczął padać drobny deszcz.

Serdecznie witamy naszych czytelników sobotę 26 sierpnia br. Dzisiejszy dzień jest 67 dniem tegorocznego kalendarzowego lata, 240 dniem w 2017 roku, do końca roku pozostało więc 126 dni.

To doprawdy 67 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około  +17oC.  W trakcie dnia nie podniesie się i wynosić będzie +28oC, w tej chwili wynosi około +21oC. Temperatura odczuwalna wynosić będzie +30oC. Ciśnienie atmosferyczne wynosić będzie w granicach 747 – 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 2 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 79 – 47%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzeszło dzisiaj o godz. 5.53 zajdzie natomiast o godz. 19.43 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 50 minut. Noc ma więc 10 godzin i 10 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dokładnie 2 godzinę i 8 minuty krótszy od dnia najdłuższego. Księżyc znajduje się w fazie – pierwsza kwadra.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Teodor, Józef, Gebhard, Rufus, Monika, Amadea, Małgorzata, Przybymir i Cezary. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Dobro, uśmiech, podanie ręki – rozchodzi się jak fala. Zło tak samo. Człowiek jest częścią świata. Ma udział w tworzeniu jego przyszłości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Aby umiłować pokój, trzeba być głuchym, ślepym i niemym”.

I tak oto kolejny letni tydzień zmierza ku końcowi. To już doprawdy przedostatni pełny tydzień letniej kanikuły. Po tym weekendzie pozostanie nam raptem 1 tydzień wakacji, po czym trzeba będzie pójść do szkoły.  Nastanie koniec kolejnego etapu bieżącego roku. Ale lato trwa w najlepsze i do jego zakończenia mamy jeszcze niespełna miesiąc. Możemy chyba więc mieć nadzieję na to, że jeszcze tego lata się wygrzejemy na słoneczku, byle nie za mocno. Tego sobie i Państwu życzymy. Naczelnym jednak naszym życzeniem powinien być kilkudniowy wakacyjny wypoczynek w te ostatnie dni wakacji.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej wakacyjnej soboty.    Redakcja