czwartek , 20 Wrzesień 2018
Home » Aktualności » Szczęście w nieszczęściu pomogło w szybkim ugaszeniu pożaru domu w Rudzie Kozielskiej.

Szczęście w nieszczęściu pomogło w szybkim ugaszeniu pożaru domu w Rudzie Kozielskiej.

Kiedy wieczorem w dniu wczorajszym zawyły strażackie syreny wielu z nas mogło myśleć, że oto silny wiatr mógł poczynić szkody na drogach i strażacy zostali wezwani do uporządkowania połamanych konarów drzew. Tymczasem okazało się, że powód alarmu był zgoła inny i o wiele bardziej poważny. Oto bowiem około godz. 20.00 zauważono wydobywający się dym i ogień z poddasza domu w Rudzie Kozielskiej. Szczęście w nieszczęściu polegało na tym, że dom położony jest w bezpośredniej bliskości remizy strażackiej. Jak się okazało, że ten fakt mógł mieć decydujące znaczenie w dalszej akcji ratowniczej.  W akcji gaśniczej wzięły udział zastępy z Raciborza oraz OSP z gminy Kuźnia Raciborska.

Na całe szczęście pożar udało się w miarę szybko opanować. Gdyby nie położenie domu tuż przy remizie OSP straty mogłyby być znacznie większe. Tuż po godz. 20.00 odebrano zgłoszenie o pożarze domu przy ul. Raciborskiej w Rudzie Kozielskiej. Na miejsce wyjechały zastępy PSP z Raciborza oraz gminne jednostki OSP. W prowadzonej akcji pogotowie energetyczne musiało odciąć dopływ prądu. Jak się okazało ogień pojawił się na poddaszu, gdzie zapaliła się zgromadzona tam słoma ( lub siano ). Źródłem zaprószenia ognia według wstępnych opinii był prawdopodobnie przewód kominowy. Aczkolwiek ostateczna powód nie jest jeszcze znany. Strażacy szybko ugasili płomienie, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pożaru. W akcji nikt nie odniósł obrażeń. Trwa szacowanie strat. Wstępnie oszacowano jednak straty na 3 tys. zł. Ogień strawił po 4 m kw. konstrukcji dachu i podłogi oraz 12 m kw. sufitu.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ogień pojawił się na pierwszym piętrze budynku. Istniało poważne zagrożenie dla dachu domu, jednak dzięki szybkiej akcji strażaków udało się go ochronić. Spaleniu uległa również część wyposażenia domu. Strażacy wynieśli spalony sprzęt z budynku i ugasili go wodą.

Jednoznacznie przyczyny pożaru nie ustalono.

W akcji gaśniczej wzięły udział 3 zastępy JRG z Raciborza oraz 7 zastępów z OSP gminy Kuźnia Raciborska. Akcja trwała ponad 3 godziny.    Redakcja

Zdjęcia:

http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/55021-nie-ustalono-przyczyny-pozaru-w-rudzie-kozielskiej-.html