wtorek , 21 Maj 2019
Home » Aktualności » ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”.

,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”.

13 dzień grudnia wita nas w jesiennej, słonecznej scenerii. Wielka wichura jest już za nami, przechodzimy jednak coraz bardziej w strefę zimową – tak w naturze ale również coraz bliżej w kalendarzu. Począwszy od dzisiaj ma już być tylko chłodniej i chłodniej, aż po same święta. Dzisiejsza data w historii naszego kraju jest dniem szczególnym. Czy młode pokolenia w ogóle wie, co to był stan wojenny? Kiedy miał miejsce i co oznaczał? Wtedy był to rok 1981 – niedziela, 13 grudnia, też była zimowa pogoda, śniegu było ogrom, a mróz sięgał niemal -25°C. Mimo tego temperatura w kraju była bardzo wysoka, niemal sięgała zenitu. W tym to dniu, ówczesna władza ,,ludowa” postanowiła samodzielnie uporać się z wewnętrzną opozycją – Solidarnością i wypowiedziała jej ,,wojnę”. To była historia która w kolejnych latach wiodła nas do wolności, demokracji i ……….. dzisiejszego dnia. Przez ostatnie 2 lata owa demokracja poddawana jest nieustannej próbie. Natomiast do świąt mamy zaledwie 8 roboczych dni.

Serdecznie witamy naszych czytelników w środę 13 grudnia br., w 81 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 347 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 18 dni.

To już 81 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +3oC. W trakcie dnia podniesie się do +4oC, w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić 0oC. Od samego rana dzień jest słoneczny ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 66%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.03, zaś zmierzch około godz.: 16.13.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.38 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i 6 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 54 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejną 1 minutę krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i 48 minut. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 13 minut, 28 sekund. 13 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 5 minut, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 minuty, 32 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Łucja, Bernarda, Otylia, Edburga, Jodok, Róża, Włodzisława, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty i Aubert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który nic nie wie, posiada odwagę; ten, który dużo wie – strach”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”.

Mało czasu pozostało nam już do świąt. Jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że tak będzie. Noce są teraz bardzo długie – najdłuższe w roku, z kolei dnie są najkrótsze. Ale już niedługo dojdzie do przesilenia jesienno-zimowego. W naszych sercach znowu zrodzi się radość, bo dnia będzie nam przybywać. Na Nowy Rok, długość dnia wydłuży nam się o ,,barani skok”, cokolwiek by to nie oznaczało. Dzisiaj natomiast realizujemy nasze przed świąteczne obowiązki.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej środy.   Redakcja