środa , 26 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”.

,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”.

13 dzień grudnia wita nas w jesiennej, pochmurnej scenerii. Ze względu na porę roku przechodzimy jednak coraz bardziej w strefę zimową – tak w naturze ale również coraz bliżej w kalendarzu. Począwszy od dzisiaj ma już być tylko chłodniej i chłodniej, aż po same święta. Dzisiejsza data w historii naszego kraju jest dniem szczególnym. Czy młode pokolenia w ogóle wie, co to był stan wojenny? Kiedy miał miejsce i co oznaczał? Wtedy był to rok 1981 – niedziela, 13 grudnia, też była zimowa pogoda, śniegu było ogrom, a mróz sięgał niemal -25oC. Mimo tego temperatura w kraju była bardzo wysoka, niemal sięgała zenitu. W tym to dniu, ówczesna władza ,,ludowa” postanowiła samodzielnie uporać się z wewnętrzną opozycją – Solidarnością i wypowiedziała jej ,,wojnę”. Tak było dokładnie 37 lat temu. To była historia która w kolejnych latach wiodła nas do wolności, demokracji i ……….. dzisiejszego dnia. Prze ostatnie 3 lata owa demokracja poddawana jest nieustannej próbie. Natomiast do świąt mamy zaledwie 7 roboczych dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 13 grudnia br. w 82 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 347 dniem roku, do jego końca pozostało więc 18 dni.

Przeżywamy 82 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -1oC.  W trakcie dnia podniesie się zaledwie do około +1oC, w tej chwili wynosi około 0oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -3oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 93 – 81%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.58, zaś zmierzch około godz.: 16.21.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.37 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 7 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 53 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 minuty. Widać więc, że dzień jest już krótszy od nocy o 7 godziny i 46 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 18 sekund. 13 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin i 13 minut, 12 sekund i dłuższy od najkrótszego o 3 minut i 30 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Łucja, Bernarda, Otylia, Edburga, Jodok, Róża, Włodzisława, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty i Aubert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który nic nie wie, posiada odwagę; ten, który dużo wie – strach”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi”.

Mało czasu pozostało nam już do świąt. Jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że tak będzie. Noce są teraz bardzo długie – najdłuższe w roku, z kolei dnie są najkrótsze. Ale już niedługo dojdzie do przesilenia jesienno-zimowego. W naszych sercach znowu zrodzi się radość, bo dnia będzie nam przybywać. Na Nowy Rok, długość dnia wydłuży nam się o ,,barani skok”, cokolwiek by to nie oznaczało. Dzisiaj natomiast realizujemy nasze przed świąteczne obowiązki.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja