poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Wielki Czwartek wprowadza nas w okres Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Czwartek wprowadza nas w okres Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

I tak oto mamy czwartek – Wielki Czwartek. Praktycznie więc, dzisiaj wieczorem rozpoczynamy długie świętowanie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To piękny okres w roku, bodajże najpiękniejszy. Radości z tego okresu i tych świąt nie może nam zburzyć i nie powinna tego uczynić fatalna pogoda jakiej doświadczamy. Dla większości z nas najważniejsze są bowiem same święta i ich przeżycie, pogoda chcąc nie chcąc musi zejść na dalszy plan. To już doprawdy ostatnie chwile które możemy przeznaczyć na większe prace, już niebawem nasze działania będą skierowane na sferę duchową świąt, oraz wykonywanie drobnych prac około świątecznych. Zbliżają się więc radosne święta, zanim jednak tak się stanie jako katolicy powinniśmy uczestniczyć we wszystkich obrzędach Męki Pańskiej, aż po śmierć Chrystusa i Zmartwychwstanie. Tymczasem za oknem zamiast wiosny pogoda przypomina głęboką jesień. Oby jednak aura się nie pogorszyła. Ostatnie wiadomości meteorologów mówią, że święta będą nie za ciepłe!!!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielki Czwartek 29 marca br. w 9 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 88 dniem roku, do jego końca pozostało więc 277 dni.

I wreszcie mamy 9 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +10oC, w tej chwili wynosi około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +9oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i deszczowy, rano deszcz wręcz lał. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 734 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 85 – 63%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.55, zaś zmierzch około godz.: 19.46.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.28 zajdzie natomiast o godz. 19.14 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 46 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 14 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 33 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 29 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 37 minut, 37 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 33 minuty, 32 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Cyryl, Czcirad, Eustachy, Marek, Wiktoria i Wiktoryn. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą”.

Przeżyjmy pięknie zbliżające się święta, a potem coraz częściej będziemy wzrokiem sięgać w stronę weekendu majowego. Zanim jednak on nastanie przed nami pozostaje do wykonania ogrom wiosennej pracy na dworze. Starajmy się wszystkie te prace realizować sukcesywnie z zachowaniem równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Inaczej bowiem możemy dostać wiosennej zadyszka a przecież nie o to chodzi. Wszelkie jednak nasze prace determinować będzie jakość kwietniowej pogody.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkiego Czwartku.   Redakcja