piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » To już maj AD 2018. Witamy w dniu 1 maja.

To już maj AD 2018. Witamy w dniu 1 maja.

Patrząc za poranne okno widzimy, piękną pogodę i to jakoby ,,świat stanął”. Po drogach poruszają się nieliczne samochody. Taka sytuacja w trakcie dnia z pewnością się zmieni, przecież mamy ścisły czas długiego majowego weekendu. Z całą pewnością więc w dniu dzisiejszym Rudy zapełnią się turystami. Mamy wtorek 1 maja, świąteczny dzień – tzw. święto pracy. Starsze osoby uprzedzamy o tym, że zmieniły się czasy i współczesnego 1 maja nikt z nas nie musi obowiązkowo uczestniczyć w pochodzie pierwszomajowym wznosząc okrzyki – ,,Niech nam żyje PRL! Niech nam żyje Partia!”. ( Polska Rzeczpospolita Ludowa – taka nazwa naszego kraju obowiązywała przez wiele lat, PZPR – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza ). Z tym dniem jednak bywa tak, że niektórzy z nas czczą to święto ….. pracą. Stąd też w dniu dzisiejszym w wielu przypadkach tak właśnie może być. Poza tym znajdźmy w dniu dzisiejszym czas na chwilę refleksji – czy czasem w naszym kraju ale i świecie określone siły polityczne nie dążą do tego, by dawne czasy powróciły ( umiłowanej partii ), tyle tylko, że podmioty w tej ,,grze” się zmieniły. A manipulowany naród pozostał ten sam. Nieprawdaż? 

Warto również pamiętać o innej ważnej rocznicy która przypada właśnie 1 maja. Otóż dzisiaj mija 14 lat od wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Wszystkiego dobrego i miłego wypoczynku życzymy wszystkim naszym czytelnikom. Nade wszystko jednak w dniu dzisiejszym w kościele katolickim wspominamy Św. Józefa Robotnika.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 1 maja br. w 42 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 121 dniem roku, do jego końca pozostały więc  244 dni.

I wreszcie mamy 42 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +12oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +23oC, w tej chwili wynosi  około +18oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +24oC. Od samego rana dzień jest słoneczny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 738 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 62%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.44, zaś zmierzch około godz.: 20.41.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.21 zajdzie natomiast o godz. 20.06 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 45 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 15 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godziny i 41 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 1 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 38 minut, 18 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 godzin i 41 minut, 8 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aniela, Floryna, Filip, Jeremi, Jeremiasz, Jakub, Józef i Lubomir. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Przegadanie jest od przemilczenia stokroć niebezpieczniejsze”.

Przysłowie na dzisiejszy dzień: ,,Chłodny maj, dobry urodzaj”.

Zakończył się miesiąc kwiecień, tym samym rozpoczynamy kolejny miesiąc roku – maj. Aż się wierzyć nie chce, że za nami już 4 miesiące bieżącego roku. Dobrze, że po zimowo wiosennym przesileniu możemy trochę odpocząć. To ważne, aby zachować w naszych organizmach równowagę. Nie możemy za wszelką cenę eksploatować się ponad to, co powinniśmy. A na dworze po cudownej sobocie mamy piękną pogodę. Tymczasem patrząc na kalendarz, do lata mamy jeszcze ponad 50 dni. Ta wiadomość nie powinna nas jednak martwić, tylko cieszyć.  Byle tylko tegoroczne lato ,,smażyło” nas nieco mniej niż w minionych latach.

W tej atmosferze wszystkim naszym czytelnikom życzymy przyjemnego i miłego dnia, oraz radosnych chwil w trakcie całego majowego weekendu. Prosimy nie zapominać o tym, aby zajrzeć na naszą stronkę. Zapewniamy, że warto będzie. Szykujemy bowiem dla Państwa wiele ciekawych materiałów. A to tylko u nas. Zapraszamy!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego świątecznego wtorku.    Redakcja