niedziela , 21 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Tegoroczna jesień liczy sobie już pełny miesiąc.

Tegoroczna jesień liczy sobie już pełny miesiąc.

I tak oto szybkimi krokami zakończyliśmy poprzedni tydzień. Za nami mamy również poniedziałek kolejnego tygodnia. Gdyby ktoś nie wiedział, że oto mamy wtorek, oficjalnie o tym przypominamy. Wczorajsza pogoda nie była najgorsza, umożliwiała bowiem wykonywanie prac na dworze. A więc pierwszy z zapowiadanych złych dni, wcale nie był najgorszy. Zwracamy również uwagę na to, że od początku tej jesieni mija właśnie jeden pełny miesiąc. Wiemy, wiemy – to się po prostu nie mieści w głowie. Na dodatek, w zakresie pogody również nie mamy zbyt dobrych wiadomości. Dotyczy to prognozy kilkudniowej. Nadchodzi znaczne ochłodzenie. Jednym słowem, pogoda może mieć znamiona głębokiej, niepogodnej jesieni. Do takich dniu musimy się przyzwyczaić.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 23 października br. w 31 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 296 dniem roku, do jego końca pozostało więc 69 dni.

Przeżywamy 31 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +6oC.  W trakcie dnia podniesie się do około +10oC, w tej chwili wynosi  około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +9oC. Od samego rana dzień jest w miarę pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 9 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 68%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.49, zaś zmierzch około godz.: 18.14.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.21 zajdzie natomiast o godz. 17.40 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 10 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 13 godzin i 41 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 2 godzin i 13 minut. Widać więc, że dzień jest już krótszy od nocy o 3 godziny i 18 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 23 października jest krótszy od najdłuższego dnia o 5 godzin i 58 minut, 9 sekund i dłuższy od najkrótszego o 2 godzin, 13 minut i 3 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Giedymin, Ignacy, Jan, Marlena, Roman, Seweryn i Teodor. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Przyjaźń jest drzewem, pod którym możemy się schronić”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Póki świat światem, wilk owcy, nigdy nie będzie bratem”.

Wszystko wskazuje na to, że spełni się zapowiedź niezbyt dobrej pogody która obwieścili meteorolodzy. To jest to, czego się tak obawialiśmy. Dzisiaj do świąt mamy jeszcze nieco ponad tydzień, dobrze by było, by w lepszych warunkach ( sucho ) można było rozpocząć prace na grobach, cmentarzach, wokół nich, ale również w naszych ogródkach i na podwórkach. W takich warunkach pogodowych porządkowanie grobów i ich otoczenia jest najlepsze i komfortowe. A Święto Zmarłych coraz bliżej. Pamiętajmy również o tym, że oto rozpoczęliśmy ostatni tydzień roku w którym obowiązywać będzie czas letni. Już za kilka dni – z soboty na niedzielę wskazówki przesuniemy z powrotem do układu czasu zimowego ( tego starego ).

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.

Redakcja