piątek , 22 Marzec 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Św. Serwacy przywitał nas piękną i ciepłą pogodą.

Św. Serwacy przywitał nas piękną i ciepłą pogodą.

Z wyrozumieniem podchodzimy do tych osób które w swoim życiu są przesądne i do 13-tki podchodzą z wielką rezerwą. A co dopiero mówić, kiedy  ów 13-ty wypada w piątek? Dobrze więc, że dzisiaj jest niedziela, możemy więc mówić ewentualnie o pojedynczym ,,nieszczęściu”? Dla pozostałych osób dzisiejszy dzień powinien być czymś normalnym. Pomimo, że w dniu wczorajszym wspominaliśmy pierwszego zimnego ogrodnika – Pankracego, noc była stosunkowo ciepła ( +10oC ), piękny był także cały wczorajszy dzień. Taki nie podobny do zwyczajowych ,,zimnych”.

Dzisiaj z kolei w kalendarzu rządzić będzie jego współtowarzysz – Św. Serwacy. Jaką pogodę przyniesie ten święty? Chcąc krótko to ująć, należałoby powiedzieć – będzie podobnie jak wczoraj. Od rana mamy słoneczny dzień a niebo jest krystalicznie czyste. Tak więc weekend kończyć będziemy w podobnych warunkach co minione dni – w cieple i bardzo ładnej pogodzie. Co będzie w kolejnych dniach zobaczymy w dniu jutrzejszym i w zimną Zośkę. Jak więc widzimy po prognozie, fenomen 3 zimnych ogrodników w tym roku póki co się nie sprawdza. Jest wyjątkowo ciepło. Ciekawe jakie prawa rządzą naturą, że ona zazwyczaj potrafi potwierdzać ,,oklepaną” opinię o 3 zimnych?

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 13 maja br. w 54 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 133 dniem roku, do jego końca pozostały więc  232 dni.

I wreszcie mamy 54 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +23oC, w tej chwili wynosi  około +19oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +25oC. Od samego rana dzień jest słoneczny z krystalicznie czystym niebem. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 744 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 48%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.23, zaś zmierzch około godz.: 21.02.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.02 zajdzie natomiast o godz. 20.24 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 8 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 18 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 13 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 2 minuty, 11 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 7 godzin i 18 minut, 5 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Andrzej, Aron, Ciechosław, Gloria, Magda, Magdalena, Piotr, Robert i Serwacy. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Majowe błoto, więcej niż złoto”.

Ach ten czas, umyka jak szalony. Zauważyli Państwo, toć to już niemal połówka maja za pasem. Wierzyć się nie chce. Lada moment będziemy odliczać ostatni miesiąc dzielący nas od letnich wakacji. Tak, tak, one się zbliżają ogromnymi stumilowymi krokami. Przyznają Państwo, że patrząc od tej strony na umykający czas – niezła to perspektywa. Tyle tylko, że wakacje jak szybko nadejdą, tak samo szybko miną. Niestety …. ! Póki co degustujmy się więc urokami tegorocznej wiosny, jakakolwiek by ona w dalszym ciągu nie była. Musimy jednak przyznać, że dotychczasowe wiosenne dni w tym roku są niemal bez zarzutu. Tak trzymać.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja