poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Śpiewajmy zawsze i wszędzie po wysokie Niebiosa.

Śpiewajmy zawsze i wszędzie po wysokie Niebiosa.

W dniu wczorajszym obchodziliśmy święto Św. Cecylii. Tradycyjnie już w naszej miejscowości w tym dniu odbywa się msza święta w intencji wszystkich chórzystów, muzyków, organistów i zespołów muzycznych a następnie spotkanie okolicznościowe członków i gości chóru im. Juliusza Rogera. Nasza redakcja z okazji wczorajszego święta św. Cecylii patronki chórzystów dzisiaj składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim śpiewakom, śpiewającym oraz ich rodzinom z terenu całej Parafii. „Kto śpiewa dwa razy się modli” – tak powszechnie mówi się o śpiewie modlitewnym. A skoro tak jest to śpiewajmy zawsze i wszędzie po wysokie Niebiosa. Życzymy dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz hartu ducha w trwaniu w takim śpiewaniu. Na chwałę Boga ale i nas wszystkich.

Przypomnijmy naszym czytelnikom postać głównej bohaterki tego święta. Św. Cecylia – dziewica i męczennica chrześcijańska, urodziła się na początku III wieku w Rzymie. Zmarła ok. 230–231. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych. Św. Cecylia jest świętą zarówno Kościoła katolickiego jak i prawosławnego. Zasadniczym dokumentem mówiącym o życiu Cecylii jest pochodzący z V wieku opis jej męczeńskiej śmierci.

Cecylia urodziła się na początku III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Ich śmierć jest datowana na okres panowania Aleksandra Sewera.

Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do Bazyliki NMP na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej.

Po ślubie, podczas nocy poślubnej święta Cecylia wyznała mężowi, że towarzyszy jej anioł, który strzeże czystości jej ciała. Ujrzenie go przez Waleriana jest możliwe tylko wtedy, jeśli przyjmie on chrzest i ,,oczyści się”. Waleriana ochrzcił papież św. Urban. Po powrocie do Cecylii, Walerian znalazł ją w towarzystwie anioła trzymającego dwa wieńce z róż i lilii. Po wręczeniu wieńców Cecylii i Walerianowi anioł powiedział: ,,Te wieńce przez zachowanie czystości zachowajcie nietknięte, bom je wam od Boga przyniósł”. Wieńce te miały być niewidoczne dla osób nieczystych.

Legenda głosi, że św. Cecylia grała na organach, chociaż mało to prawdopodobne, gdyż wtedy były one wielką rzadkością. Prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie, gdyż ówczesne kobiety rzymskie często kształciły się w grze na harfie.

Męczennica Cecylia uznawana jest za świętą, a jej imię wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Wspomnienie liturgiczne św. Cecylii obchodzone jest w Kościele katolickim 22 listopada.      Redakcja