sobota , 12 Październik 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Przeżywamy najpiękniejsze z dotychczasowych dni w tym roku.

Przeżywamy najpiękniejsze z dotychczasowych dni w tym roku.

Jeszcze żywo w pamięci mamy miniony świąteczny weekend i w miarę poprawną pogodę jaka mu towarzyszyła. Tymczasem dzisiaj dane jest nam przeżywać weekend kolejny z przecudowną wiosenna pogodą. Nie ma żadnej wątpliwości, że wczorajszy dzień ( sobota ) był najpiękniejszym pod względem aury ze wszystkich tegorocznych dni. Optymistyczne jest to, że pogoda w niedzielę ma bić na ,,łeb, na szyję” pogodę z soboty. Widzimy więc, że stoimy u progu kolejnego pogodnego i słonecznego dnia.

Dzisiaj patrząc na to co pokazują prognozy pogody, możemy snuć tylko bardzo optymistyczne zapowiedzi w tym zakresie. Krótko mówiąc – idzie ciepło, a pogoda niesie ze sobą prawdziwą wiosnę. Taki będzie najbliższy okres. Możemy więc powiedzieć – oto jest prawdziwa wiosna – bo jest. Taka pogoda pozwoli nam odzyskać równowagę psycho-fizyczną, wszakże do tej pory nie cierpieliśmy na nadmiar słońca w tym roku. Mamy po temu teraz szansę, bowiem od piątkowego wieczoru trwa drugi kwietniowy weekend. Starajmy się go przeżyć efektownie ale również efektywnie.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 8 kwietnia br. w 19 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 98 dniem roku, do jego końca pozostało więc  267 dni.

I wreszcie mamy 19 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +4oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +20oC, w tej chwili wynosi  około +9oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +23oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i słoneczny, ale było chłodnawo. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 748 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 46%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.32, zaś zmierzch około godz.: 20.02.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.07 zajdzie natomiast o godz. 19.29 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 22 minuty. Noc będzie więc miała 10 godzin i 38 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 5 godziny i 18 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 8 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 0 minut, 1 sekundę i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 5 godziny i 19 minut, 19 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Apolinarego, Augusta, Cezarego, Cezaryny, Denisa, Dionizego, Januarego i Radosława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Lekarstwa nie zawsze są konieczne, ale wiara w wyzdrowienie jest niezbędna”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata, pół wiosenny, pół zimowy, nie każdemu bywa zdrowy, to zaświeci błyskawicą, to zasypie twarz śnieżycą”.

Przyznają Państwo, że czas mija w szalonym tempie. Dopiero co przeżywaliśmy świąteczny weekend a tu już przeżywamy kolejny 2-dniowy wypoczynek. Musimy również nasz wzrok kierować do przodu, ani się bowiem nie spostrzeżemy a będziemy mieli maj. Tak, tak, nie jest to daleka perspektywa. Oby tylko kwietniowa pogoda nie popsuła nam tego okresu oczekiwania na najpiękniejszy miesiąc roku. Ale w oczekiwaniu na ten okres mamy do wykonania wiele wczesno-wiosennych prac wokół swoich domów. Nie ma co czekać, trzeba się od jutra brać do roboty. Samo się nie zrobi.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja