wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Przed nami bardzo pogodna sobota i kolejne wiosenne dni.

Przed nami bardzo pogodna sobota i kolejne wiosenne dni.

Wczoraj rozpoczęliśmy 2 dniowy weekend. A po nim będziemy przeżywać kolejny pełny tydzień roku ze wszystkimi jego urokami. Zachęcamy bardzo do tego, by korzystając z przepięknej pogody masowo wyjść na dwór. A tam czeka nas multum pracy wczesno-wiosennej związanej z porządkowaniem przydomowego obejścia, piwnic, garaży, ogródków i wszelkiego rodzaju szopek i przybudówek. Już samo to, że będziemy dłużej na dworze będzie pozytywną ,,bombą energii” dla naszych organizmów.

Przypominamy również w tym miejscu, że od kolejnego długiego weekendu ( kwietniowo-majowego )  dzielą nas już niespełna 3 tygodnie. Zapewniamy, że czas ten minie bardzo szybko.  Dla osób niezorientowanych podajemy, że wystarczy tylko wziąć 3 dni urlopu ( 30 IV, 2 V, 4 V ) a będziemy mieć 9 dni wolnego w jednym ciągu. Niezłe – co? Póki jednak co, przed nami są 3 niemal pełne tygodnie pracy i nauki. Na dworze po kilkudniowym lecie, w trakcie wiosny mamy umiarkowaną pogodę, ale na horyzoncie ( już od dzisiaj ) pojawi się piękna wiosenna pogoda. Muszą Państwo dać nam wiarę, że idzie ku lepszemu. Namawiamy usilnie, by w miarę możliwości spędzać czynnie czas na dworze. Błogosławieni Ci, którym dane jest codziennie przeżywać takie chwile – mamy tutaj na myśli spacery i gimnastykę poranną. Za sprawą takiego stylu życia, od samego rana jesteśmy rześcy i bardzo dotlenieni.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 7 kwietnia br. w 18 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 97 dniem roku, do jego końca pozostało więc  268 dni.

I wreszcie mamy 18 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -3oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +15oC, w tej chwili wynosi  około +7oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +17oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i słoneczny, ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 63 – 48%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.35, zaś zmierzch około godz.: 20.01.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.09 zajdzie natomiast o godz. 19.28 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 41 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 5 godziny i 15 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 7 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 4 minuty, 41 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 5 godziny i 15 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Donata, Hermana i Rufina. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Daj każdemu dniu szanse stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”.

Postanowiliśmy, że powyższe przysłowie ( hasło ) będzie naszą myślą przewodnią również na ten rok. Chcemy bowiem skutecznie namawiać Państwa do wspólnego porannego i wieczornego biegania i ćwiczenia. Słowo ,,wspólnego” w naszym rozumieniu oznacza, że każdy z nas uczestniczy w tej akcji w dowolnie wybranej przez siebie chwili i miejscu. Póki co, nie będziemy organizować miejsc w których wszyscy zbieramy się o jednej porze w tym samym miejscu. Codziennie będziemy naszych czytelników namawiać do tego, aby nie zwlekać z decyzją, tylko przemóc się i uciekamy na dwór. Zbliżający się długi majowy weekend może być doskonałą po temu okazją.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja