środa , 19 Czerwiec 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Po chwilowym ociepleniu nadchodzi znaczne ochłodzenie.

Po chwilowym ociepleniu nadchodzi znaczne ochłodzenie.

Gdyby popatrzeć dzisiaj na kalendarz można byłoby wpaść w zachwyt nad dzisiejszą datą – 12.12.2017 r. Ciekawe, czy w układzie tych cyfrach tkwi jakaś ich magia? A za 10 dni będziemy mieli pierwszy dzień tegorocznej zimy. Tak więc, de facto mamy jeszcze na zimowe dni ździebko czasu. Według meteorologów najbliższe dni będą jednak już bardziej przełomowe zmierzające w stronę prawdziwej zimy. Przewidywane są bowiem już od jutra narastające mrozy a potem opady śniegu. I tak będzie do samego nadejścia zimy w kalendarzu i świąt. Każdej nocy będzie już ,,murowany” i pewny mróz, a za dnia tylko w niektóre dni temperatura sięgnie ,,plusa”. Czy taka prognoza zwiastuje, że Wigilia i Święta będą w śniegu i mrozie? Odpowiedź może być tylko jedna – będzie mróz a śnieg na święta jest wielce prawdopodobny. Mamy świadomość tego, że ten fakt wielu z nas ucieszy a tylko niektórych zmartwi. Do końca jednak nie możemy mieć 100% pewności, że taka prognoza się sprawdzi. Jednak każdy z kolejnych dni może te zapowiedzi bardziej uprawdopodobnić lub też oddalać. Do świąt mamy zaledwie 11 dni w tym 9 roboczych.

Tymczasem za sobą mamy trudny wczorajszy wieczór i noc. Wszystko za sprawą zapowiadanych huraganowych wiatrów. To co się działo dzisiejszej nocy zapewne zjeżyło ze strachu i troski włos na naszej skórze. Trudno było bezstresowo spać kiedy na dworze szalał wiatr i nie było wiadomo co w danej chwili, porwie, powali i zniszczy. W środku nocy w Rudach temperatura sięgała niemal 15 stopni na plusie!!! W sumie jako tako przeżyliśmy tę noc pośród kilku przerw w dostawie prądu. Mamy nadzieję, że wiatr nie poczynił w terenie wielkich szkód.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 12 grudnia br., w 80 dniu jesieni. Dzisiejszy dzień jest 346 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 19 dni.

To już 80 dzień tegorocznej jesieni, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC. W trakcie dnia podniesie się do +13oC, w tej chwili wynosi około +11oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +10oC. Od samego rana dzień jest ciepłyy i wietrzny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 738 – 727 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 12 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 76 – 62%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 07.01, zaś zmierzch około godz.: 16.15.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.37 zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniosła dokładnie 8 godzin i minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 53 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc o kolejną 1 minutę krótszy. Trwa okres dalszego skracania dnia na korzyść nocy. Dzień jest już krótszy od nocy o pełne 7 godziny i 46 minut. Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2017 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 13 minut, 28 sekund. 12 grudnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 8 godzin, 4 minuty, 34 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 5 minut, 32 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adelajda, Dagmara, Edburga, Aleksander, Ada, Przybysława i Joanna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Gdy ludzie poczują, że innych nagradza się inaczej, ich motywacja rozpada się w proch”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,W zimie odkryte ucho, to w lecie sucho”.

Przed nami kolejny, jeszcze jesienny dzień, ale do zimy coraz bliżej. Zapewne jeszcze dzisiaj nie zmarzniemy, ale już jutro możemy spodziewać się wszystkiego, ale nade wszystko o piękną pogodę będzie trudno. W takiej scenerii przeżywamy II tydzień Adwentu. Święta są coraz bliżej i doprawdy na świąteczne przygotowania mamy coraz mniej czasu. Każdy z nas powinien wziąć to pod uwagę. Pamiętajmy jednak o tym, że nasze świąteczne przygotowania powinny przebiegać w dwóch sferach – materialnej i duchowej. Tak musi być, żeby zachować w naszym życiu w pełni harmonię.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja