niedziela , 21 Lipiec 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Papież poświęcił sadzonki 100 dębów. ,,Franciszki” trafią również do naszych parków i lasów.

Papież poświęcił sadzonki 100 dębów. ,,Franciszki” trafią również do naszych parków i lasów.

100 dębów posadzą leśnicy w całej Polsce podczas uroczystości związanych z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości. Sadzonki zostały poświęcone przez papieża Franciszka na audiencji generalnej w Watykanie. Pierwszy Dąb Niepodległości został posadzony w ogrodach watykańskich, pozostałe zaś po powrocie z pielgrzymki trafiły do szkółki w Nędzy, a o ich przeznaczeniu zadecydują Dyrektor Generalny LP oraz dyrektor RDLP Katowice. Dęby, to nie tylko symbol setnej rocznicy odzyskania niepodległości, ale jak żaden inny gatunek drzewa, kojarzą się z Polską. Przywożąc sadzonki do Watykanu i Papieża z prośbą o błogosławieństwo, chcieliśmy zwrócić uwagę na troskę i wysiłki, jakie leśnicy wkładają w zachowanie polskich lasów, ekologię i ochronę środowiska naturalnego – mówi Wioletta Koper-Staszowska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Papież docenił te wysiłki i podczas audiencji pozdrowił polskich leśników i Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, przywołując swoje słowa z ekologicznej encykliki „Laudato si”:

– Bardzo szlachetne jest podjęcie obowiązku troski o środowisko poprzez małe codzienne działania. Wspaniałe jest i to, że edukacja potrafi je zmotywować i ukształtować pewien styl życia. Wychowanie do odpowiedzialności za środowisko naturalne może zachęcać do różnych zachowań, które mają bezpośredni i znaczący wpływ na troskę o środowisko – powiedział dodając, że wszystko to jest częścią szczodrej i godnej kreatywności ukazującej to, co najlepsze w człowieku.

– Zastanawiając się, w jaki sposób możemy, jako leśnicy polscy, uczcić 100 lat niepodległości, w sposób zupełnie naturalny pomyśleliśmy o drzewach. Posadzone i otoczone właściwą opieką, będą przez kolejne dziesięciolecia a nawet wieki, pamiątką tej tak ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy. Decyzja Dyrektora Generalnego, by nasz lokalny pomysł, stał się projektem ogólnopolskim, zapadła niemal natychmiast – powiedział Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach.

Jego zdaniem zgoda papieża na zostanie patronem tego przedsięwzięcia, to dla leśników wielkie wyróżnienie, ale i potwierdzenie, że ten zawód jak żaden inny, jest symbolem troski o środowisko w którym żyjemy i które musimy zachować dla przyszłych pokoleń.

To nie pierwsze papieskie dęby ze szkółki w Nędzy. 28 kwietnia 2004 roku papież Jan Paweł II w trakcie prywatnej audiencji udzielonej polskim leśnikom poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego polskiego dębu – Chrobrego. Żołędzie te zostały wysiane w szkółce kontenerowej w Nędzy i wyhodowano z nich blisko 500 sadzonek. W 2006 roku zostały one przekazane wszystkim nadleśnictwom i regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w kraju. Ponieważ Papież zmarł rok wcześniej, dęby te stały się szczególną pamiątką po tym wielkim Polaku i głowie Kościoła katolickiego. Wygląda też na to, że stały się początkiem nowej, szczególnej tradycji…

Nieco ponad rok po śmierci Jana Pawła II, w trakcie kolejnej pielgrzymki leśników papież Benedykt XVI poświęcił nasiona pochodzące z najcenniejszych krajowych populacji naszych drzew leśnych – świerka istebniańskiego oraz sosen: piskiej i taborskiej. Z nasion tych wyhodowano sadzonki na szkółce kontenerowej w Jabłonnej (RDLP Warszawa). Po roku część z nich przeznaczona dla nadleśnictw RDLP Katowice została przewieziona do Nędzy, skąd w latach 2007-2009 zostały odebrane przez nadleśnictwa, by ich posadzeniem uświetnić różne uroczystości.

Stulecie odzyskania niepodległości Polski stało się okazją do kolejnej wizyty w Watykanie. Tym razem jednak delegacja polskich leśników na spotkanie z papieżem Franciszkiem nie zabrała nasion lecz sadzonki z Nędzy.

RDLP Katowice

Autor: RDLP, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

*** Zdjęcia patrz: http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/67343-franciszki-czyli-deby-niepodleglosci–papiez-poswiecil-sadzonki-ze-szkolki-w-nedzy.html

Redakcja