niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » ,,Na świętą Martynę przybyło dnia o ponad godzinę”.

,,Na świętą Martynę przybyło dnia o ponad godzinę”.

Tak oto za sobą mamy pierwszy roboczy dzień tygodnia. Tym samym minęły już 3 pełne dni zimowych ferii. I właśnie to jest zła ,,siła” czasu, który niestety nie bierze nic pod uwagę i biegnie swoim rytmem. Biegnie szybko i mija bezpowrotnie. Dodatkowo ciężkie i przeładowane sprawami życie sprawia, że ów czas mija coraz szybciej. Niewątpliwie takie zjawisko jest mitem, jednak poczucie mijającego czasu jest wszechobecne i odciska na nas swoje piętno. Kolejne zimowe dni mijają nam więc w szybkim tempie. To wszystko nie uprawnia naszego myślenia w zakresie tego, że szybko nadejdzie wiosna. Ale w tym zakresie różnie może być. Przypomnijmy sobie tylko jak było 5 lata temu ( 2013 r. ), kiedy to zima atakowała nas wiosną, a ta pora roku daleka była od tych które wielu z nas pamięta z dziecinnych lat. Tak jednak jest z pogodą, która zawsze była, jest i będzie wielką niewiadomą. A dzisiejszy dzień jest taki sobie – bliżej jesienny niż zimowy. Póki co po mrozach nie ma śladu, podobnie jest ze śniegiem. Czyli chcąc mieć prawdziwe zimowe ferie trzeba wybrać się w góry – te nasze lub zagraniczne. Wtedy zimowe przeżycia są gwarantowane. Meteorolodzy zapowiadają jednak, ze już za kilka dniu nadejdzie ponowna zmiana pogody. A jak będzie, to się okaże już niebawem.

Serdecznie witamy naszych czytelników we wtorek 30 stycznia br. w 40 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 30 dniem roku, do jego końca pozostało więc 335 dni.

To już 40 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC. W trakcie dnia wyniesie około +6oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +4oC. Od samego rana dzień jest lekko pochmurny z dosyć silnymi podmuchami wiatru. Jest wiec szansa na dalsze rozproszenie zalegającego smogu. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 751 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 6 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 80 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.49, zaś zmierzch około godz.: 17.08.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.22 zajdzie natomiast o godz. 16.37 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 15 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 45 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 13 minut. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 30 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 7 minut, 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 13 minut, 5 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adelajda, Feliks, Gerard, Gerarda, Hiacynta, Maciej, Marcin, Martyna, Sebastian, Teofil i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Musisz sam sobie zaufać, aby mogli zaufać ci inni”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na świętą Martynę przybyło dnia o ponad godzinę”.

Przeżywamy kolejny tydzień roku, tylko jego 3 pierwsze dni należeć będą do stycznia, bowiem już w czwartek rozpocznie się miesiąc luty. Wierzyć się nie chce, że powoli za sobą mamy już pierwszy miesiąc 2018 roku. Ale taka jest prawda. Przecież nie tak dawno świętowaliśmy Boże narodzenie a potem Nowy Rok. W związku z tym powinniśmy powiedzieć – nadchodzi luty, a jak luty, to obój ciepłe buty. Z tym, że nie wiadomo czy na pewno, bowiem meteorolodzy zapowiadają zawirowania w pogodzie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego wtorku.   Redakcja