czwartek , 18 Październik 2018
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Młody kierowco poczytaj ten materiał – już niedługo możesz stracić prawko!!!

Młody kierowco poczytaj ten materiał – już niedługo możesz stracić prawko!!!

Jak donoszą media od 4 czerwca br. w życie wchodzą obowiązkowe szkolenia dla młodych kierowców. Możemy więc powiedzieć, że już w czerwcu młodych kierowców czeka prawdziwa rewolucja. Czy wszyscy do tego czasu zdążą?  Nowe przepisy narzucą im ograniczenia, ale też nakazy. Wśród tych ostatnich najważniejsza jest konieczność odbycia szkolenia. Na te w określonym przez rząd czasie wszyscy mogą się jednak nie załapać. Pechowcy będą musieli oddać prawo jazdy. Wielu młodych kierowców może nie zdążyć odbyć szkolenia i stracić prawo jazdy.

Przepisy, które wejdą w życie 4 czerwca 2018 roku, mają zmniejszyć zagrożenie, jakie na drogach powodują świeżo upieczeni kierowcy. Najważniejszą nowością jest tu obowiązkowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, jakie będzie musiał przejść każdy pomiędzy 4 a 8 miesiącem od otrzymania prawa jazdy.

*** Zasady szkolenie:

Kurs ma być podzielony na część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza ma trwać 90 minut i polegać na wykładzie, a druga 60 minut. W tym czasie młody kierowca ma odbyć szkolenie na torze, w ramach którego zapozna się ze zjawiskiem poślizgu na łuku.

Z danych Centralnej Ewidencji Kierowców za osiem pierwszych miesięcy 2017 roku wynika, że w tym okresie w Polsce miesięcznie wydawało się średnio 33 390 praw jazdy osobom, które dopiero zdobyły uprawnienia. Jeśli podobne tempo uzyskiwania uprawnień zostałoby utrzymane w 2018 roku, to – począwszy od października 2018 roku – tyle właśnie osób miesięcznie będzie musiało przejść kurs. Jak wylicza Ministerstwo Infrastruktury, w Polsce funkcjonuje 40 ośrodków doskonalenia jazdy. Jeśli nie pojawią się nowe, to przy założeniu pracy przez 26 dni w miesiącu będą one musiały średnio obsłużyć 32 osoby dziennie. Zdaniem niektórych ekspertów to nierealne.

Większe placówki planują szkolenia dla 50-60 osób dziennie.

*** Co gdy kierowca nie zdąży?

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami wobec osoby, która była zobowiązana do ukończenia kursów pomiędzy 4 a 8 miesiącem od uzyskania prawa jazdy po raz pierwszy, a nie ukończy tego szkolenia w terminie i nie dostarczy odpowiedniego zaświadczenia, starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Zwrot zatrzymanego uprawnienia nastąpi dopiero po wypełnieniu tego obowiązku.

Z uwagi na tryb zatrzymania prawo jazdy przez wydanie przez starostę decyzji administracyjnej istnieje możliwość odwołania się od decyzji, jednak trudno w chwili obecnej określić, z jakim skutkiem. Pierwsze prowadzone w tym zakresie postępowania administracyjne wykażą, jakie będzie stanowisko Samorządowej Komisji Odwoławczej w przypadku odwołania od decyzji o zatrzymaniu prawo jazdy z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia dodatkowego szkolenia pomiędzy 4 a 8 miesiącem posiadania prawo jazdy.

*** Kolejne ważne zmiany

– Zgodnie z planami rządu od 4 czerwca 2018 roku wszyscy świeżo upieczeni kierowcy przez 8 pierwszych miesięcy będą musieli prowadzić samochód z naklejonym z tyłu znakiem zielonego listka. Ma on ostrzegać innych użytkowników dróg, że mają do czynienia z mniej doświadczonym kierowcą i zachęcać do większej cierpliwości wobec takiego zmotoryzowanego.

– Dużym problemem może stać się przepis, który przez osiem pierwszych miesięcy nakazuje młodemu kierowcy wolniejszą jazdę. Przepisy przewidują, że w terenie zabudowanym będzie on mógł rozwinąć maksymalnie 50 km/h – i to nawet wtedy, gdy oznakowanie pozwala jechać szybciej. Poza terenem zabudowanym będzie można rozpędzić się do 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h.

*** Co zmienia się ponadto?

Nowe przepisy przewidują również, że młodzi kierowcy przez 8 miesięcy nie będą mogli wykonywać pracy w charakterze kierowcy, ani sami prowadzić działalności gospodarczej, do której wykorzystywany jest samochód.

Tyle naszej informacji. Ważnej informacji dla samochodowych nowicjuszy. Naszym zdaniem warto już dzisiaj warto zapoznać się ze zmianami, po to by od czerwca nie obudzić się z ręką ……. bez kierownicy!!

Redakcja