niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Mija druga dekada stycznia AD 2018.

Mija druga dekada stycznia AD 2018.

I tak oto tydzień dotarł w okolice jego końcówki, bowiem dane jest nam przeżywać kolejną styczniowa sobotę. A to oznacza, że od kilkunastu godzin przeżywamy kolejny styczniowy weekend. Zwracamy uwagę naszym czytelnikom, że oto dzisiaj mija 30 dzień tegorocznej zimy. Do Wiosny pozostaje więc nieco ponad …… 60 dni. Odległy to horyzont, ale pamiętajmy, że czas szybko mija i nawet się nie obrócimy a tutaj będziemy topić Marzannę. Na dworze natomiast w najlepsze traw zima z lekkim mrozem. W nocy słupek rtęci spadał nawet do –2oC. Teraz poranek jest nieznacznie cieplejszy. Przyjemnego dnia życzymy, oraz miłego planowania i realizacji zajęć na trwający weekend.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 20 stycznia br. w 30 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 20 dniem roku, do jego końca pozostało więc  335 dni.

To już 30 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wyniesie około +3oC, w tej chwili wynosi  około +1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Od samego rana dzień jest pół na poł – lekko zachmurzony, to znowu słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 739 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 79%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.57, zaś zmierzch około godz.: 16.56.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.35 zajdzie natomiast o godz. 16.20 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 45 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 15 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 43 minuty. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 20 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 37 minut, 21 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 42 minut, 45 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Fabian i Sebastian. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje, a serce swojej pociechy darmo upatruje”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi”.

I jak tam znosicie Państwo tegoroczną zimę w styczniowym wydaniu, a więc taką z chwilowym i niewielkim śniegiem oraz lekkim mrozem? W ostatnich latach to typowe dla nas zjawisko, bowiem pogoda w tym okresie bardziej przypominała jesień niż zimę. Czyżby więc matka natura na stałe zapomniała o starych ,,porządkach” pogodowych? My jesteśmy za tym, aby – jak zima to zima, jak lato-to lato. Każda pora niech ma swoje należne miejsce w kalendarzu i w realu. I koniecznie dopominamy się o przeurocze Przedwiośnie, takie jakie to zawdy bywało.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja