niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Kwietniowo-majowy weekend trwa w najlepsze.

Kwietniowo-majowy weekend trwa w najlepsze.

Za sobą mamy już całą roboczą część tygodnia i weekendową sobotę. Jest bowiem niedziela, – a wczorajsza sobota, rozpoczęła arcydługi weekend kwietniowo-majowy ( 9 dni ). Przed nami rozpościera się więc przepiękna perspektywa wielodniowego wypoczynku i balangi. Oby tylko pogoda nie popsuła nam szyków. Mamy jednak zapewnienie meteorologów, że będzie dobrze. Oby tylko nie przytrafiła nam się ekstremalna burza, bowiem takowe są zapowiadane na najbliższe godziny i dnie. Sobota  pod względem pogody była wręcz kapitalna, cały dzień było słonecznie i ciepło. Od razu taka pogoda miała przeniesienie na to co działo się na dworze. Rudy ,,zapchane” były turystami w tym głównie tych rowerowych. Taki krajobraz nadaje naszej miejscowości wielkiego kolorytu. Wielu z nas pogodną sobotę wykorzystało do pilnych domowych prac. Praca w ogrodach, ogródkach i na podwórku stała się więc częścią długiego weekendowania. Późnym popołudniem i wieczorem nadszedł jednak czas na prawdziwy wypoczynek. Bardzo często przy grillu i smacznym piwku, tudzież zdrowej oranżadce. Reasumując – pierwszy dzień weekendu minął nam w pięknej scenerii i warunkach.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 29 kwietnia br. w 40 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 119 dniem roku, do jego końca pozostało więc  246 dni.

I wreszcie mamy 40 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +27oC, w tej chwili wynosi  około +19oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +29oC. Od samego rana dzień jest słoneczny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 743 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 83 – 45%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.48, zaś zmierzch około godz.: 20.38.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.25 zajdzie natomiast o godz. 20.02 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 37 minut. Noc będzie więc miała 9 godzin i 23 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godziny i 33 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 29 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę, 49 minut, 31 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 6 godzin i 33 minuty, 35 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Hugo, Bogusław, Robert, Piotr, Ermentruda, Paulin, Ryta, Augustyn, Roberta, Angelina, Wiktor i Katarzyna. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Bądź bliski dla bliskich i daleki dla fałszywych”.

Przysłowie na dzisiejszy dzień: Kiedy w kwietniu słonko grzeje, wtedy chłop nie zubożeje”.

Czy zauważyli Państwo, jak szybko mija czas? Przecież jeszcze tak niedawno mieliśmy Zimę, która tym razem była i trochę dała nam ,,popalić”. Potem nadeszła Wiosna, Święta Wielkanocne, a w bieżących dniach ,,dogorywa” nam miesiąc kwiecień. Za kilkadziesiąt godzin wejdziemy w maj, a na dalekim horyzoncie pojawia nam się już Lato i …..  druga połówka roku 2018! Tak to wszystko wygląda, dzień za dniem mijają, a my jesteśmy coraz starsi. Jak sprawić, by ta ,,życiowa machina” chociaż trochę spowolniła? Coś mamy wrażenie, że wszystko to zależy głównie od ….. nas samych. No to wyhamujmy!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja