wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Idzie weekend!

Idzie weekend!

weekendTo już piątek. A skoro tak, to niemal w południe minie dokładnie tydzień od zakończenia roku szkolnego. Tak, tak, czas płynie bezlitośnie szybko. Innymi słowy, już tylko godziny dzielą nas od tego, by zaliczyć pierwszy tydzień letnich wakacji. To jest właśnie miernik upływającego czasu. I tak – tydzień po tygodniu również i te wakacje miną, tak samo jak mija w naszym życiu wiele spraw. Dlatego właśnie powinniśmy mieć do wielu spraw ( jeśli nie wszystkich ) właściwy dystans. Za kilka godzin rozpoczynamy kolejny, tym razem już letni weekend. Mamy nadzieję, że będzie on w sam raz, taki by można się było i wygrzać i odetchnąć od trudu dnia codziennego. Tego Państwu życzymy. Przypominamy również, że w kościele katolickim wspominamy dzisiaj św. Apostołów Piotra i Pawła. To wielkie kościelne święto, niech jego cząstka zawita pod dachy naszych domów.

Serdecznie witamy naszych czytelników w piątek 29 czerwca br. w 8 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 180 dniem roku, do jego końca pozostało więc  185 dni.

Przeżywamy 8 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +16oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +25oC, w tej chwili wynosi  około +20oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +27oC. Od samego rana dzień jest w miarę pogodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 742 – 740 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 6 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 96 -71%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.49, zaś zmierzch około godz.: 21.40.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.39 zajdzie natomiast o godz. 21.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 21 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 39 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 21 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 4 minuty od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 29 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 minuty, 4 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 21 minut i 7 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Paweł i Piotr, Benedykta i Iweta. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Trzeba żyć i łapać chwile,  nawet tą ostatnią”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Jak w czerwcu pogoda służy, rolnik tylko oczy mruży”.

Przeżywamy pierwszy wakacyjny tydzień. Wierzymy, że każdy z nas, a nade wszystko dzieci, do wakacyjnego wypoczynku będzie miało wiele okazji. Wszystko jednak zależy od nas samych. A form naszego wypoczynku może być wiele. Pamiętajmy również, że by dobrze i efektywnie wypocząć nie musimy wyjeżdżać za granicę.  Wszystkim naszym czytelnikom, oraz ich najbliższym życzymy udanych wakacji. Być może również spędzonych we własnym domu, byle tylko te dni były inne od tych niewakacyjnych, byle dały nam wypocząć i zrelaksować się.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego piątku.    Redakcja