poniedziałek , 10 Sierpień 2020
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » ,,Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje”. A jutro rozpoczniemy kolejny letni weekend.

,,Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje”. A jutro rozpoczniemy kolejny letni weekend.

Witamy w kolejnym dniu narodowej kwarantanny. Przeżywamy miesiąc maj. Jak można było się spodziewać – w kolejne dni koronawirus nie daje za wygraną. Atakuje nas cały czas z wielką siłą. Ciągle zdiagnozowani zostają kolejni zakażeni wirusem, rozszerza się również grono osób poddanych przymusowej kwarantannie. Tak jednak będzie przez kolejne dni. Jak długo? Trudno na takie pytanie dzisiaj odpowiedzieć. Tygodnie? Miesiące? A może całe lata? Bóg jeden raczy wiedzieć. Aktualne statystyki ( czwartek rano ) dla Polski wyglądają nadal bardzo źle: 35 146 potwierdzonych zachorowań, śmierć poniosły 1 492 osoby! Widzimy więc, że koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce nadal. Nadal umierają osoby zarażone wirusem. Takie są dane oficjalne, jaki wymiar mają statystyki nieoficjalne Bóg jeden wie!

W Polsce, jak i w całej Europie trwa więc stan epidemii. Liczba wykrytych zachorowań spada, ale końca epidemii nie widać. Ten fakt niesie za sobą dużo poważnych konsekwencji i obowiązków. W związku z tym po raz kolejny namawiamy wszystkich do tego by poddać się odgórnym nakazom związanym z zabezpieczeniem się przed możliwością zainfekowania. Mamy głęboką nadzieję, że te nasze działania przyniosą pozytywny rezultat. Stanie się tak jednak tylko wtedy, kiedy każdy z nas wywiąże się z obowiązku. Pomimo luzowania obowiązujących rygorów,  nie zaszkodzi dodatkowo zadbać o swoje i innych zdrowie, poprzez utrzymanie rygorów stawianych przez specjalistów. Kto tylko może, niech pozostanie w domu i za żadne skarby nie otwiera drzwi koronawirusowi! Nikt bowiem lepiej nie zadba o nas samych niż my sami o siebie. W przestrzeniach publicznych starajmy się bezwzględnie odseparować od ewentualnych chorych poprzez noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowajmy niezbędny dystans pomiędzy osobami.

Wakacje rozkręcają się na dobre. Dzieci, młodzież oraz wielu starszych rozpoczęło już swój wypoczynek. Pozostali niestety w ten czas muszą pracować. Po kilkunastu dniach nadejdzie jednak zmiana i role mogą się odwrócić. Tylko dzieci i młodzież wcale nie muszą się denerwować, bowiem przed nimi jest niemal 60 dni kanikuły. Przez ten okres można śmiało zaplanować sobie różnoraki wypoczynek, w wielu miejscach i mający różną formę. W zależności od aktualnie panującej pogody sami możemy sobie organizować wypoczynek wedle swojego uznania i możliwości finansowych. To jednak pieniądze nie muszą być głównym elementem skutecznego i efektywnego wypoczynku. Niekoniecznie bowiem musimy wypoczywać w dalekiej zagranicy. Proszę dać wiarę temu, że całodniowa wycieczka rowerowa z grupą przyjaciół ( a nawet samotnie ) w otaczające nas lasy, może być zbawienna dla naszego ciała i umysłu. Zachęcamy do takiej formy wypoczynku.

Mamy wakacyjny czwartek, pochmurny i duszny, chwilami pada przejściowy deszcz. Jeśli dać wiarę meteorologom, to pogoda w kolejnych dniach ma się stabilizować na znośnym poziomie. Ale, jak to latem bywa – nigdy nic nie wiadomo.

*** Przypominamy wszystkim naszym czytelnikom: czwartek postarajmy się spędzić w rygorze nakazanej ,,poluzowanej”  narodowej kwarantanny.

Serdecznie witamy naszych czytelników w czwartek 2 lipca br. – w 11 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 180 dniem roku, do jego końca pozostało więc 186 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 11 dzień tegorocznego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła +19oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +27oC, w tej chwili wynosi około +22oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +29oC!!! Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 741 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 62%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.57, zaś zmierzch około godz.: 21.42.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.41 zajdzie natomiast o godz. 21.00 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 19 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 41 minut. Dzisiejszy dzień jest 8 godzin i 13 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy o 8 godzin i 38 minut. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 2 lipca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 godzin, 6 minut i 38 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 13 minut i 27 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aron, Bożydar, Jagoda, Juda, Martynian, Otto, Piotr i Urban. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny letni bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Mówienie o własnych wadach już jest pocieszające”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje”.

Wygląda na to, że tegoroczne lato ,,postanowiło” w swoich pierwszych dniach być gorące i dynamiczne. W minionych dniach mogliśmy tego doświadczyć. Po wiosenno-letnich upałach, dzisiaj temperatura doszła do ,,normalnej” równowagi, jest więc znacznie chłodniej niż było. Jest chłodniej niż było to wczoraj, ale nadal jest duszno. Zaplanujmy więc pod taką pogodę nasze dzisiejsze zajęcia. Zbliżający się weekend i kolejny tydzień mają być pod względem pogody bardzo umiarkowane. Może więc być fajnie i radośnie. Tego sobie i Państwu życzymy z głębi serca. Cały czas jednak mamy nadzieję, że w lato będziemy mieli ,,ludzkie” temperatury, a wszelkie zjawiska ekstremalne będą nas omijały z daleka.

*** Pamiętajmy jednak cały czas o obowiązującej kwarantannie o złagodzonym wymiarze: #Zostanwdomu!

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy mimo wszystko pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego czwartku.

Redakcja