poniedziałek , 16 Wrzesień 2019
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » Czeka nas piękna, wiosenna sobota. Miłego dzionka życzymy.

Czeka nas piękna, wiosenna sobota. Miłego dzionka życzymy.

Witamy w słoneczny ale chłodny sobotni poranek. W bieżących dniach dane jest nam przeżywać bardzo pogodne dni. Taka sytuacja pozwala nam w miarę szybko uporać się z pracami wczesno-wiosennymi. Pogoda jest z dnia na dzień piękniejsza, w trakcie dnia jest również ciepło. Wegetacja przyrody rusza coraz mocniej. Jeżeli tylko noce staną się bardziej ciepłe, to będziemy mogli mówić już o wiośnie w pełnej krasie. Na dworze mamy piękny dzień, dlatego wielu z nas większość czasu spędzi dzisiaj na dworze. Nasz apel – zachowajmy właściwe proporcje pomiędzy czasem poświęconym pracy i wypoczynkiem. Ta relacja jest bardzo ważna. Nie powinniśmy bowiem dopuścić do przesilenia naszych organizmów już na starcie sezonu.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 14 kwietnia br. w 25 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 104 dniem roku, do jego końca pozostało więc  261 dni.

I wreszcie mamy 24 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +21oC, w tej chwili wynosi  około +12oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +22oC. Od samego rana dzień jest pogodny i słoneczny, ale chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 77 – 44%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.19, zaś zmierzch około godz.: 20.12.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.54 zajdzie natomiast o godz. 19.39 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 13 godzin i 45 minut. Noc będzie więc miała 10 godzin i 15 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 5 godziny i 41 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  nów.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 14 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godzin, 38 minut, 24 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 5 godziny i 41 minut, 11 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Berenika, Ernestyna, Izabela, Jadwiga, Julianna, Justyn, Lambert, Lamberta, Lawinia, Maksym, Maria, Trofim i Walerian. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Żyjemy tak, jakby jutra miało nie być”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata”.

Trwająca od 25 dni wiosna jest coraz bardziej klarowna. Tak na dobrą sprawę możemy pokusić się o stwierdzenie, że póki co, wiosna nas nie zawodzi. Bywało wszakże gorzej. Z utęsknieniem czekaliśmy na ustabilizowanie się pogody na znośnym ciepłym poziomie. Tego potrzebujemy my, ale również cała otaczająca nas przyroda. Dla niej ciepła wiosna to podstawa dobrej i terminowej wegetacji.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja