wtorek , 14 Sierpień 2018
Home » Aktualności » Sprawy Gminy » 13 grudzień – to ważny dzień dla naszego kraju. Witamy w III niedzielę Adwentu.

13 grudzień – to ważny dzień dla naszego kraju. Witamy w III niedzielę Adwentu.

3 adwentu13 dzień grudnia wita nas w jesiennej, deszczowej scenerii. Dzisiejsza data w historii naszego kraju jest dniem szczególnym. Czy młode pokolenie w ogóle wie, co to był stan wojenny? Kiedy miał miejsce i co oznaczał? Wtedy był to rok 1981, również niedziela, 13 grudnia była zimowa pogoda, śniegu było ogrom, a mróz sięgał niemal 25°C. Mimo tego temperatura w kraju była bardzo wysoka, niemal sięgała zenitu. W tym to dniu, ówczesna władza ,,ludowa? postanowiła samodzielnie uporać się z wewnętrzną opozycją ? Solidarnością i wypowiedziała jej wojnę. To była historia która w kolejnych latach wiodła nas do wolności, demokracji i ???.. dzisiejszego dnia, jaki on by nie był.

A na dworze, mamy deszczową niedzielę. Niebo jest pochmurne, ale widać na horyzoncie, że chmury się przerywają i pokazują się pierwsze symptomy przejaśnienia. Do świąt jest zaledwie 8 roboczych dni. Zapraszamy w dniu dzisiejszym na szkolny Kiermasz Świąteczny i tradycyjnie już na III niedzielę Adwentu do rudzkiego Opactwa.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 13 grudnia br., w 82 dniu astronomicznej jesieni. Dzisiejszy dzień jest 346 dniem roku, do jego końca pozostało więc dokładnie 19 dni. Natomiast do końca astronomicznej jesieni  pozostaje 8 dni.

To 82 dzień astronomicznej jesieni w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie?. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +2oC.  W trakcie dnia podniesie się i wynosić będzie +7oC w tej chwili wynosi około +4oC. Temperatura odczuwalna wyniesie +5oC. Od samego rana mamy wilgotną, jesienną pogodę. W nocy padał deszcz. Ciśnienie atmosferyczne wynosić będzie w granicach 749 ? 743 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 10 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 80%.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.37, zajdzie natomiast o godz. 15.44 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 7 minut. Dzisiejszy dzień jest więc o 17 minut dłuższy od najkrótszego dnia w roku. Niestety, dzień skraca się coraz bardziej, przybywa natomiast nocy. Tak jest od czerwcowego Św. Jana i potrwa jeszcze do samej Wigilii Bożego Narodzenia. Księżyc znajduje się w fazie ? pierwsza kwadra.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Łucja, Bernarda, Otylia, Edburga, Jodok, Róża, Włodzisława, Auksencja, Auksencjusz, Auksenty i Aubert. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z  życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet jesiennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Człowiek, który nic nie wie, posiada odwagę; ten, który dużo wie ? strach?.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Święta Łucja głosi, jaka pogodę styczeń nosi?.

Mało czasu pozostało nam już do świąt. Jakiś czas temu zapowiadaliśmy, że tak będzie. Noce są teraz bardzo długie ? najdłuższe w roku, z kolei dnie są najkrótsze. Ale już niedługo dojdzie  do przesilenia jesienno-zimowego. W naszych sercach znowu zrodzi się radość, bo dnia będzie nam przybywać. Na Nowy Rok, długość dnia wydłuży nam się o ,,barani skok?, cokolwiek by to nie oznaczało. Dzisiaj natomiast odpoczywamy przed pełnym 5 dniowym tygodniem pracy. Jak się wydaje, będzie to zasadniczy nasz okres przygotowania do świąt.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej adwentowej niedzieli.    Redakcja