niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Spadł śnieg i mamy zimę w pełnej jej krasie.

Spadł śnieg i mamy zimę w pełnej jej krasie.

Rozpoczęliśmy 21 dzień stycznia br. mamy więc za sobą niemal 3 tygodnie togo roku. Na dworze, po chwilowym wzroście temperatury od nocy temperatura oscyluje w okolicach ,,lekkiego minusa”, ale zapanowała pełna zima. A wszystko za sprawa grubej warstwy białego puchu który to spadł tej nocy.  Wiemy, że podstawą trwania śniegu jest stały mróz w nocy i za dnia. Patrząc na to co mówią meteorolodzy widzimy, że nocą mrozy będą trwały aż do pierwszej dekady lutego. Z kolei za dnia temperatura będzie przesuwała się w niewielkim stopniu na ,,plus”. Możemy więc zakładać, że zima będzie trwała do tego właśnie okresu, a co potem to zobaczymy. Przypominamy wszystkim, że dzisiejsza niedziela jest pięknym dniem, obchodzimy bowiem Dzień Babci. Mamy nadzieję, że każdy z nas wie jaka powinność w stosunku do każdej babci istnieje po naszej stronie. Pamiętajmy, że w głowie nam się nie mieści, by nie odwiedzić dzisiaj tej bliskiej naszemu sercu osoby. Pamiętajmy również, że każda babcia dzisiaj i każdego dnia czeka na swoje dzieci i wnuki, one przecież są niejednokrotnie jedyną jej radością.

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 21 stycznia br. w 31 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 21 dniem roku, do jego końca pozostało więc  344 dni.

To już 31 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -2oC.  W trakcie dnia wyniesie około +1oC, w tej chwili wynosi  około -1oC. Temperatura odczuwalna może wynosić -1oC. Od samego rana dzień jest zimowy – mamy śnieg i lekki mróz. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 740 – 736 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 86%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.56, zaś zmierzch około godz.: 16.57.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.34 zajdzie natomiast o godz. 16.22 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 8 godzin i 48 minut. Noc będzie więc miała 15 godzin i 12 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 46 minut. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już nieznacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  pierwsza kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 21 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 34 minut, 56 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 45 minut, 22 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Agnieszka, Jarosław, Jarosława, Krystiana i Józefa. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie tłumacz się – przyjaciele zrozumieją, wrogowie i tak nie uwierzą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Agnieszka łaskawa, puszcza skowronka z rękawa”.

W dniu dzisiejszym świętujemy Dzień Babci. Jest to święto szczególne, które powinno w nas wszystkich wyzwolić najgłębsze pokłady naszej miłości i wdzięczności do naszych ołmek. Są tacy, którzy ciągle powtarzają – błogosławieni są ci, którzy mają jeszcze przy sobie dziadków. Nasze życie wygląda wtedy zgoła inaczej, niż w rodzinach, w których babcia i dziadek poszli już na miejsce wiecznego spoczynku. Ale wtedy kiedy Oni są – czy na pewno darzymy ich należytym szacunkiem i miłością? Pozdrawiamy wszystkich naszych czytelników a w sposób szczególny wszystkie babcie.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej niedzieli.    Redakcja