czwartek , 25 Kwiecień 2019
Home » Aktualności » SMOG nas zabija! W dniu dzisiejszym Polska ma najgorsze powietrze w Europie.

SMOG nas zabija! W dniu dzisiejszym Polska ma najgorsze powietrze w Europie.

Onet.POGODA donosi – jak poinformowała Europejska Agencja Środowiska – jakość powietrza w Polsce w dzisiejszy poranek była najgorsza w Europie!!! Wynika to z danych zamieszczonych na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska. Największy smog odnotowano w centralnej i południowo-wschodniej Polsce. Praktycznie jednak sytuacja wygląda źle niemal w całym kraju.

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej Europejskiej Agencji Środowiska jakość powietrza w miastach centralnej i południowo-wschodniej Polski jest “zła” lub “bardzo zła”. Zła jakość powietrza utrzymuje się również w Słowacji i we wschodniej części Czech. Z kolei w większości lokacji europejskich jakość powietrza w poniedziałkowy poranek jest dobra.

Wyżowy, bezwietrzny dzień mocno obnaża naszą wieloletnią politykę energetyczno-klimatyczną. Jesteśmy nieskuteczni wobec smogu, emisji CO2 ale i innych szkodliwych związków m.in. SO2 czy rakotwórczych benzopirenów. Sytuacja u nas jest najgorsza w EU!!!

Przekroczenie średnio-dobowego stężenia pyłu PM10 na poziomie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza alarm smogowy; z kolei przy przekroczeniu poziomu 200 mikrogramów samorządy powinny informować swoich mieszkańców o wysokim stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu.

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W jego skład wchodzą rakotwórcze substancje, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – np. benzo(a)piren. Zgodnie z rekomendacjami WHO dobowa norma dla pyłu PM2,5 powinna wynosić 25 mikrogramów na m sześć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*** Co SMOG robi z Twoim ciałem? Patrz poniżej:

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/szkodliwosc-smogu-musisz-to-wiedziec-dla-swojego-dobra/nche4el

Redakcja