niedziela , 24 Luty 2019
Home » Aktualności » Skwar nieco odpuści na 2 dni, powróci jednak we wtorek ze zdwojoną siłą. Upały potrwają jeszcze tydzień.

Skwar nieco odpuści na 2 dni, powróci jednak we wtorek ze zdwojoną siłą. Upały potrwają jeszcze tydzień.

jaka pogodaSobota dała nam tylko lekko odetchnąć od ukropu. Dzień jak wiele poprzednich był bardzo ciepły, panowała duchota. Tak jednak było do godzin późno południowych kiedy to w Rudach padał deszcz. Padało w miarę intensywnie, ale za krótko, by w sposób zdecydowany odmienić pogodę. Już jednak ten deszcz pozwolił odzyskać nam oddech, ochłodziło się bowiem o kilka stopni, wreszcie można było odetchnąć w miarę rześkim powietrzem. Wieczór był więc dla nas wielce komfortowy. Jednak w trakcie całego niemal dnia ukrop robił swoje. Temperatura w cieniu przekraczała nawet +35oC. O temperaturze w strefie nasłonecznionej lepiej nie wspominajmy. I w takich warunkach dane nam było przeżyć wczorajszy dzień i wieczór.

Dopiero noc zrobiła swoje, bowiem nad ranem około 4.00 nad Rudy i okolice nadciągnęła burza z silnymi opadami deszczu. Ich efekt możemy podziwiać i odczuwać dzisiejszego poranka. Tym razem spadło dużo deszczu na warunki ostatnich kilkunastu dni. W ten sposób poranek był bardzo rześki i wilgotny. W zagajnikach, parku i lesie deszczowa woda parowała i stwarzała swoisty wilgotny mikroklimat. Piękne uczucie.

Dzisiaj mamy jednak już niedzielę i według wszelkich gwiazd na niebie spiekoty ciąg dalszy. To co czeka nas w trakcie dnia, wieczorem i nocą możemy odczuwać już od godzin przedpołudniowych. Krótko mówiąc – jest i będzie znowu ciepło i duszno. Tyle tylko, że w niedzielę i poniedziałek spiekota ma nieznacznie odpuścić. Dopiero od wtorku, poprzez środę, czwartek i piątek czeka nas kolejny atak ekstremalnych temperatur.  Ale czy jest się czemu dziwić skoro cała Europa cierpi i to w wielu miejscach ( krajach ) o wiele mocniej niż my. Niemcy spodziewają się nadejście ciepła rzędu+40°C!!!!

Szczególnie trudną sytuację mają w taką pogodę rolnicy, którzy na dobre kontynuują żniwa. Z jednaj strony potrzebują oni stabilnej i dobrej pogody, by do końca  zebrać wszystko to czym ziemia obrodziła. Z drugiej jednak strony, praca w polu w tak wysokich temperaturach wyciska z ludzi ,,siódme poty”. Dlatego właśnie wszystkim osobom pracującym w tym okresie na roli składamy wyrazy dużego szacunku.  Tymczasem my w skwarze przeżywamy pierwszy sierpniowy weekend. Mamy wiarę w to, że weekend minie w przyjemnej scenerii. Bo nie ma żadnej wątpliwości, że grzać będzie niemiłosiernie. Zależy nam bowiem na ładnej pogodzie, ale o tak wysokie temperatury wcale nie zabiegamy, Wszakże – żyć trzeba.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Serdecznie witamy naszych czytelników w niedzielę 5 sierpnia br. w 45 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 217 dniem roku, do jego końca pozostało więc 148 dni.

Przeżywamy 45 dzień tegorocznego kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +19oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +30oC, w tej chwili wynosi  około +28oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +31oC!!! Od samego rana dzień jest bardzo pogodny, słoneczny i ciepły, niebo jest niemal bezchmurne. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 745 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 75 – 54%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.43, zaś zmierzch około godz.: 21.01.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.21 zajdzie natomiast o godz. 20.23 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 2 minuty. Noc będzie więc miała 8 godzin i 58 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 6 godzin i 57 minut. Widać więc, że długość dnia nadal jest zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie dzień jest już krótszy o 1 godzinę i 22 minuty od dnia najdłuższego!!! Księżyc znajduje się w fazie –  ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 5 sierpnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 1 godzinę i 22 minuty, 7 sekund i dłuższy od najkrótszego o 6 godzin, 57 minut i 9 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Maria, Oswald, Oswalda i Stanisława. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Prosiłem o wszystko by cieszyć się życiem, dałeś mi życie bym cieszył się wszystkim”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Frasunki siwiznę przed czasem przynoszą”.

Jak tam Państwo czujecie się w trakcie gorących dni? Jest ciężko, gdyż temperatura daje nam nieźle w kość. W takich warunkach trudno jest wykonywać na dworze jakiekolwiek czynności, zwłaszcza te ciężkie. Niestety z oczywistych względów wszystkie te prace musimy odłożyć na późniejszy okres, kiedy to będzie już chłodniej. Jednak by tak się stało, musimy jeszcze trochę poczekać, dlatego, że upał będzie jeszcze trochę trwał.

My mamy jednak nadzieję, że lada co temperatura spadnie do ludzkiego poziomu, bowiem nasze organizmy nie mogą być ciągle przeciążane. Pamiętajmy nade wszystko o tym, że człowiek to nie maszyna i w tym okresie trzeba zachować harmonię pomiędzy pracą a wypoczynkiem. Patrząc jednak na to co mówią meteorolodzy – ochłodzenie nadejdzie dopiero za tydzień.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej i chłodnej niedzieli.    Redakcja