sobota , 8 Sierpień 2020
Home » Aktualności » Rybnik otrzymał na montaż instalacji OZE dofinansowanie ponad 4,4 mln złotych!

Rybnik otrzymał na montaż instalacji OZE dofinansowanie ponad 4,4 mln złotych!

Informujemy, że Subregion Zachodni Województwa Śląskiego otrzymał dofinansowanie na realizację projektu ”Łączymy z energią”. Ponad 21 mln złotych pozwoli na montaż 1468 instalacji ekologicznych w 1214 budynkach. W projekcie bierze udział 10 gmin subregionu, w tym Rybnik, który otrzyma nieco ponad 4,4 mln złotych. Znaczące dofinansowanie otrzymał również Racibórz.

Zarząd Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego ogłosił, że projekt zakładający montaż instalacji OZE na terenie gmin subregionu „Łączymy z energią” otrzymał dofinansowanie.

– Nasz projekt, o który staraliśmy się dokładnie od 4 maja 2018 roku znalazł się na liście projektów wybranych do dofinansowania przez Zarząd Województwa Śląskiego. Jest to projekt, który jest kontynuacją bardzo wielu działań podejmowanych przez wszystkie samorządy terytorialne subregionu zachodniego – mówił przewodniczący związku, Mieczysław Kieca.

Celem projektu jest poprawa gospodarki w zakresie ochrony powietrza atmosferycznego. W przedsięwzięcie zaangażowało się aż 10 z 27 gmin subregionu zachodniego, co daje łącznie 72% populacji subregionu. Projektem objętych zostanie niemal 460 tys. mieszkańców.

– Patrzę na ten spis gmin i bardzo się cieszę, że właśnie wspólne działanie powoduje, że to zadanie, które nigdy nie będzie rozwiązane przez jedną gminę uzyskuje wsparcie funduszy europejskich, ale również pokazuje współprace subregionu zachodniego, bo to jest rzecz bezcenna, o to musimy dbać – mówił Piotr Kuczera, zastępca przewodniczącego związku. – Kolejny sezon grzewczy to przeszło tysiąc budynków, które nie będą szkodziły środowisku, a taki jest cel naszych działań – dodał.

W ramach nowego subregionalnego programu mieszkańcy będą mogli montować instalacje OZE obejmujące zarówno produkcję energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania oraz centralnej wody użytkowej, jak i produkcję energii elektrycznej. Dofinansowaniem objęte zostaną następujące technologie: instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła do centralnej wody użytkowej oraz kotły na pellet z biomasy.

Koszt realizacji projektu to ponad 21 mln. zł, z czego ponad 20 mln to dofinansowanie województwa, a milion złotych wyłożą gminy.

– Za te ponad 21 mln złotych dokonamy modernizacji 1468 instalacji ekologicznych w 1214 budynkach. Pewnie będzie rodzić się pytanie, skąd różnica w tych liczbach, ale jak państwo widzieli mnogość doboru tych instalacji powoduje,że więcej niż jedna instalacja może być zastosowana w danym budynku, jeżeli roziwązanie jest kompleksowe – tłumaczył Mieczysław Kieca.

O przebiegu procedury konkursowej opowiedział wicemarszałek województwa, Wojciech Kałuża.

– Zarząd przeznaczył pierwotnie 75 mln zł w procedurze konkursowej na to działanie i to tak naprawdę było w naszym regionalnym programie operacyjnym jedyne działanie konkursowe – mówił wicemarszałek.- Stąd też bardzo duże zainteresowanie wszystkich podmiotów uprawnionych do ubiegania się o te środki. Było ponad 125 projektów o wartości ponad 800 mln złotych. Szczególnie cieszy to, że Subregion Zachodni został bardzo wysoko oceniony – dodał Wojciech Kałuża.

Jak tłumaczył zarząd, lista przyznanych dofinansowań wynika bezpośrednio z zainteresowania tym projektem mieszkańców.

W przedsięwzięciu biorą udział następujące gminy (w nawiasie liczba instalacji):

– Godów (94)

– Jastrzębie-Zdrój (204)

– Krzyżanowice (64)

– Marklowice (65)

– Pszów (89)

– Racibórz (115)

– Rybnik (308)

– Rydułtowy (179)

– Wodzisław Śląski (168)

– Żory (182).

Info: https://www.rybnik.com.pl/

Redakcja