poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » Rozpoczynamy Wielki Tydzień.

Rozpoczynamy Wielki Tydzień.

Bywają różne weekendy – pogodne i niepogodne. W bieżących dniach przyszło nam przeżywać weekend bardzo pogodny i słoneczny. No, może tylko temperatura mogła być ździebko wyższa. I trochę wiał dosyć mocny chłodny wiatr. Ale poza tym wszystko było o’key. Pamiętajmy, że był to pierwszy tegoroczny wiosenny weekend. Za nami jest więc Niedziela Palmowa a to same w sobie oznacza, że oto od świąt dzieli nas już niespełna tydzień. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę to, że tak naprawdę świętowanie rozpoczniemy od Wielkiego Czwartku, to Wielkanoc jest już niemal na wyciągnięcie ręki. Przeżywamy więc Wielki Tydzień.

Taka a nie inna aura nas nie zaskoczyła, meteorolodzy zapowiadali że będzie tak a nie inaczej. Podobna pogoda utrzyma się również w poniedziałek, tyle tylko, że dzisiaj ma być nieco cieplej niż w niedzielę.

Tymczasem od wczoraj mamy Wielki Tydzień ze wszystkimi jego urokami obowiązkami które się z tym okresem łączą. Coraz częściej więc nasz wzrok skierowany będzie w stronę ostatnich przedświątecznych przygotowań. Starajmy się we wszystkich naszych działaniach zachować właściwe proporcje pomiędzy tym co materialne a duchowe. Wszakże Wielki Tydzień to szczególny okres.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 26 marca br. w 6 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 85 dniem roku, do jego końca pozostało więc 280 dni.

I wreszcie mamy 6 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około -5oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +8oC, w tej chwili wynosi około +6oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +7oC. Od samego rana dzień jest pogodny ale pochmurny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 741 – 742 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 4 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 82 – 62%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.02, zaś zmierzch około godz.: 19.41.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.35 zajdzie natomiast o godz. 19.09 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 34 minuty. Noc będzie więc miała 11 godzin i 26 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 30 minut. Widać więc, że długość dnia jest już większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 26 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 49 minuty, 22 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 30 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Emanuel, Emanuela, Feliks, Larysa, Manuel, Manuela, Nikifor i Teodor. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Kiedy twa ma rodzić rola, to wóź w marcu gnój na pola”.

Patrząc na nasze dzisiejsze przysłowie widzimy, że tak na dobą sprawę jeszcze w marcu rolnicy powinni ruszyć w pole. Ale póki co czekamy na dłużej trwający ,,ciepły” oddech wiosny. Powoli ruszyła wegetacja roślin, widzimy to po pierwszych pąkach roślin, kwiatach i liściach. Również zwierzyna i ptaki robią swoje – dla nich wiosna trwa od dawna – jakakolwiek ona by nie była. Bo w tym świecie żyć trzeba. Tymczasem wielkiego ciepła, które jest podstawą wegetacji roślin jeszcze nie mamy. Podstawą wegetacji są wszakże ciepłe noce. W takiej scenerii i warunkach przychodzi nam przezywać pierwszy wiosenny weekend.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.    Redakcja