niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Rozpoczynamy kolejny ,,przedwiosenny” tydzień.

Rozpoczynamy kolejny ,,przedwiosenny” tydzień.

Patrząc na to co się dzieje za oknem można mieć wrażenie, że zima jest już za nami, daleko jednak jest od tego byśmy mogli powiedzieć, że oto mamy już pogodową wiosnę. Tymczasem od 12 dni jest już wiosna meteorologiczna a już za niespełna 10 dni nadejdzie wiosna kalendarzowa. Mamy świadomość tego, że trudno dać temu wiarę, ale taka jest prawda. Witamy w poniedziałkowy poranek – na dworze jest w miarę pogodny dzionek ale z opcją na ładny dzionek. Możemy więc powiedzieć, że oto mamy wiosnę, ale taką na ,,pół gwizdka”. Na całe szczęście przed sobą mamy bliską perspektywę nadejścia Wiosny kalendarzowej, może ten fakt odmieni wszystko w naturze. Czyli utrwali ocieplenie z ostatnich dni. Za sobą mamy bowiem przepiękny weekend a już na pewno – przeuroczą i cieplutka niedzielę. W bieżących dniach mamy okres znacznego wahania się pogody, od bardzo silnych mrozów przeszliśmy w stronę ocieplenia rzędu 15 kresek na plusie. Meteorolodzy przewidują jednak wahniecie pogodowe z ochłodzeniem. Ale prawdziwa wiosna jest już tuż, tuż.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 12 marca br. w 81 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 71 dniem roku, do jego końca pozostały więc 294 dni.

To już 81 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +10oC. W trakcie dnia wyniesie około +14oC, w tej chwili wynosi około +12oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +15oC. Od samego rana dzień jest w miarę pogodny i słoneczny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 734 – 729 mmHg, wiatr osiągnie siłę 4 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 86 – 68%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.31, zaś zmierzch około godz.: 18.17.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.05 zajdzie natomiast o godz. 17.46 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 11 godzin i 41 minut. Noc będzie więc miała 12 godzin i 19 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 3 godziny i 38 minut. Widać więc, że dnia już znacznie przybywa!!! Księżyc znajduje się w fazie – ostatnia kwadra.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 12 marca jest krótszy od najdłuższego dnia o 4 godzin, 42 minuty, 12 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 3 godziny i 38 minut, 23 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Bernard, Józefina, Grzegorz, Blizbor i Piotr. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,W słońcu ludzie wyglądają tak, jakby zasługiwali na to, aby żyć. W deszczu zaś wyglądają, jakby to, co najgorsze mieli jeszcze przed sobą”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopad obraz żywy”.

Chciałoby się powiedzieć, że oto mamy Przedwiośnie a do samej Wiosny pozostało 9 dni. Wobec czego w zakresie pogorszenia pogody nic nam już nie grozi. Tymczasem patrząc na kalendarz widzimy, że w dalszym ciągu w kalendarzu mamy kalendarzową zimę. Ale od kilkunastu dni mamy również okres przedwiośnia i tzw. meteorologiczną wiosnę, która doprowadzi nas do prawdziwej wiosny tej z kalendarza. Pamiętajmy jednak o tym, że wiosna będzie wtedy prawdziwa, kiedy w zakresie koniecznym wyjdzie i świat rozgrzeje słońce, bo tak doprawdy do prawdziwego przebudzenia natury potrzebna jest woda i słońce. Wodę – mamy, na ciepło czekamy z wielkim utęsknieniem.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja