wtorek , 19 Luty 2019
Home » Aktualności » Rozpoczęliśmy tegoroczne wakacje. Życzymy miłego wypoczynku.

Rozpoczęliśmy tegoroczne wakacje. Życzymy miłego wypoczynku.

Witamy w sobotni poranek, na dworze po kilkudniowych upałach mamy pogodny ale znacznie chłodniejszy dzień. Jest na przemian – słonecznie, to pochmurno, chwilami przejściowo pada deszcz, jest rześko.  Tydzień dobiega końca a sobota de facto jest pierwszym dniem tegorocznych wakacjami. W tym miejscu musi paść następująca informacja – rok szkolny dobiegł końca i od dzisiaj wiele milionów dzieci, młodzieży i nauczycieli rozpoczęło letnie wakacje. Oj jest i będzie superowo! Przynajmniej dla niektórych. A dzisiaj przypada bardzo rodzinne święto – Dzień Ojca. Mamy nadzieję, że w dniu dzisiejszym drogi wszystkich dzieci poprowadzą właśnie do swojego ojca. A my tatusiowie, dzisiaj jesteśmy Pany! Tylko bez przesadyzmu prosimy!  Wszystkiego dobrego życzymy i miłego dnia. Poza tym pamiętajmy, że oto mamy kolejny czerwcowy weekend i trwa lato.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 23 czerwca br. w 2 dniu kalendarzowego lata. Dzisiejszy dzień jest 174 dniem roku, do jego końca pozostały więc  191 dni.

Przeżywamy 2 dzień tegorocznej kalendarzowego lata, w trakcie którego nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +9oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +15oC, w tej chwili wynosi  około +12oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +15oC!!! Od samego rana dzień jest przejściowo pochmurny i chłodny. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 747 – 746 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 7 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 87 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 03.48, zaś zmierzch około godz.: 21.43.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.36 zajdzie natomiast o godz. 21.01 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 16 godzin i 25 minut. Noc będzie więc miała 7 godzin i 35 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 8 godziny i 25 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Generalnie mamy najdłuższy dzień roku a zarazem najkrótszą noc. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 23 czerwca jest krótszy od najdłuższego dnia o 0 minut, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 8 godzin, 25 minut i 1 sekundę.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Albin, Bazyli, Józef, Piotr, Wanda i Zenon. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet już letnich kwiatów.

Motto dnia: ,,Nie ten szczęśliwy co wszystkie kwiaty zrywa, lecz ten co jeden zerwie i szczęściem go nazywa”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy”.

Za nami jest bardzo intensywny okres. Wiele wydarzyło się w naszym rejonie w minionym tygodniu. W międzyczasie zawitało również do nas lato oraz rozpoczęły się wakacje. Siłą rzeczy od razu poprawia się również nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Na przestrzeni tych kilku dni, każdy z nas mógł znaleźć wydarzenie ciekawe dla siebie. W kościele, w Opactwie, na kolejce, na boisku, itd. Zachęcamy bardzo do uczestniczenia we wszystkich elementach naszego lokalnego życia w trwający weekend.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja