wtorek , 13 Sierpień 2019
Home » Aktualności » Przeżywamy Triduum Paschalne. Witamy w Wielki Piątek.

Przeżywamy Triduum Paschalne. Witamy w Wielki Piątek.

Święta Wielkanocne coraz bliżej, za nami Wielki Czwartek a od kilku godzin mamy Wielki Piątek. W wielu krajach na świecie dzień ten jest dniem świątecznym wolnym od pracy. Niestety u nas jest tylko dniem świątecznym, w związku z czym wielu z nas musi być na swoim stanowisku pracy. Coraz częściej jednak ,,sami sobie” w ramach swoich rodzin z Wielkiego Piątku robimy świąteczny Wielki Piątek, poprzez to, że bierzemy wolne w pracy. Tak jak zapowiadali meteorolodzy, czwartek był dniem pięknym pod względem pogody – słoneczny i ciepły. To co działo się na dworze w znacznej nie mierze przypominało już lato. Ostatnimi laty pogoda w Wielkanoc jest w kratkę – w 2014 r. mieliśmy wspaniałą wiosenną aurę, natomiast 6 lat wstecz w 2013 r. zaskoczyła nas zima z grubą warstwą śniegu. Pamiętamy to doskonale. Czyżby więc w tym roku pogoda miała iść w ślady tej z …….? I tak być może. Jedno natomiast jest pewne – w święta będzie pogodnie i ciepło. Piątek i sobotę również możemy więc zaliczyć do dni z bardzo dobrą pogodą. Widać to już dzisiaj za oknem od samego rana – jest pogodnie i bardzo słonecznie. Degustujmy więc te święta tak jak na to zasługują, mamy nadzieję, że Niebiosa zadbają o to, by przebiegały one w pięknej rodzinnej scenerii. I najważniejsza kwestia o której nie powinniśmy zapominać – przed nami rozpościerają się radosne święta. Oby ta radość udzieliła nam się wszystkim. Tego Państwu i sobie życzymy. Miłego świętowania!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielki Piątek  19 kwietnia br. – w 30 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 109 dniem roku, a do jego końca pozostało więc 256 dni.

*** Oto ja – Twój dzisiejszy dzień: https://www.kalbi.pl/

Przeżywamy 30 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +5oC.  W trakcie dnia wynosić będzie około +20oC, w tej chwili wynosi około +14oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +21oC. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 756 – 755 mmHg, wiatr osiągnie siłę 2 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 68 – 34%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.09, zaś zmierzch około godz.: 20.20.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 5.45 zajdzie natomiast o godz. 18.46 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 14 godzin i 1 minutę. Noc będzie więc miała 9 godzin i 59 minuty. Dzisiejszy dzień jest już 5 godzin i 58 minut dłuższy od najkrótszego dnia roku. Widać więc, że dzień jest dłuższy od nocy dokładnie o 4 godziny i 2 minuty. Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minuty, 28 sekund. 19 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 2 godziny, 21 minut i  44 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 5 godzin, 58 minut i 21 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Adolf, Adolfa, Konrada, Leon, Leona, Tymon, Werner i Włodzimierz. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny  wiosenny bukiet kwiatów.

Motto dnia: ,,Żyjemy tak, jakby jutra miało nie być”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata”.

Trwa Wielki Tydzień, trwamy w wielkim oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Pańskie. Dla nas katolików powinny to być najważniejsze w roku święta. Są jednak wśród nas takie osoby które większym sentymentem darzą grudniowe święta Bożego Narodzenia. My nie czujemy się powołani do tego, by rozstrzygać tą kwestię. Zadbajmy w te dni o radość naszego ducha.

Trwająca od 10 dni wiosna jest coraz bardziej klarowna. Tak na dobrą sprawę ciepłych dni w tym okresie mieliśmy kilka, bardzo ciepłych może 1 lub 2 dni. Z utęsknieniem jednak czekamy na ustabilizowanie się pogody na znośnym ciepłym poziomie. Tego potrzebujemy my, ale również cała otaczająca nas przyroda. Dla niej ciepła wiosna to podstawa dobrej i terminowej wegetacji. Patrząc jednak na długoterminowe prognozy pogody do końca kwietnia wielkich zmian nie widać. Widzimy więc, że kwiecień pożegnamy piękną pogodą, zaś maj powitamy pogodą ???? Jaką? No właśnie – czas pokaże.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego Wielkiego Piątku.

Redakcja