poniedziałek , 25 Marzec 2019
Home » Aktualności » Przeżywamy radosne święta Zmartwychwstania Pańskiego. Alleluja!

Przeżywamy radosne święta Zmartwychwstania Pańskiego. Alleluja!

Długo oczekiwane Święta Wielkanocne stały się faktem. Możemy się nimi degustować już od kilku godzin. Chrystus Zmartwychwstał! Wielka radość jest w naszych sercach. Wielu z nas uczestniczyło w porannej mszy św. rezurekcyjnej. Dzisiaj wczesnym rankiem po nocnych opadach deszczu mamy pełne zachmurzenie i pada drobna mżawka. Miejmy nadzieję, że przez cały dzień nie będzie padać, na niebie wyjdzie zza chmur słońce i zrobi się trochę cieplej. W swojej pamięci cofnijmy się do świąt sprzed 5 lat, kiedy to mieliśmy 20 cm śnieżną poduszkę i mniej więcej o tej porze wielu z nas odśnieżało swoje podwórko i chodnik. Z kolei 4 lata temu mieliśmy wiosnę w pełnej krasie – niemal lato. Dzisiaj jest z goła inaczej. Mogliśmy tego doświadczyć podczas dzisiejszego wczesnego rekreacyjnego ,,baraszkowania” na dworze – w dolinie Rudy i rudzkim parku. Zaręczamy, że było i jest cudownie, tyle tylko, że nieprzyjemnie i chłodnawo. Powietrze jest jednak bardzo rześkie, a to za sprawą dosyć silnych podmuchów wiatru.  A skoro rozpoczęliśmy święta, to bierzmy się za owe świętowanie, pamiętając, że świętujemy ciałem i duszą.  No to nie pozostaje nam nic innego jak tylko zasiąść do świątecznego stołu na wielkanocne śniadanie. Życzymy smacznego!

Serdecznie witamy naszych czytelników w Wielkanocną Niedzielę 1 kwietnia br. w 12 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 91 dniem roku, do jego końca pozostały więc  274 dni.

I wreszcie mamy 12 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia wyniesie tylko około +8oC, w tej chwili wynosi  około +2oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +5oC. Od samego rana dzień jest pochmurny i deszczowy. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 731 – 728 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 8 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 89 – 64%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 05.48, zaś zmierzch około godz.: 19.50.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 6.22 zajdzie natomiast o godz. 19.18 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 12 godzin i 56 minut. Noc będzie więc miała 11 godzin i 4 minuty. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 4 godziny i 43 minuty. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy.  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 1 kwietnia jest krótszy od najdłuższego dnia o 3 godzin, 26 minut, 14 sekund i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 4 godziny i 43 minuty, 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Chryzant, Grażyna, Hugo, Hugon, Katarzyna, Teodora i Zbigniew. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,W miłości od pierwszego wejrzenia najdziwniejsze jest to, że często zdarza się ludziom, którzy widywali się codziennie od lat…”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Najlepsza jesień tego nie zrodzi, czego wiosna nie zasiała”.

Nie macie Państwo wrażenia, że miniony tydzień minął nam w jakimś zawrotnym tempie? Toć to dopiero mieliśmy niedzielę, a dzisiaj mamy już kolejny weekend – świąteczny weekend. A miesiąc marzec zakończył swoje panowanie. Skoro tak jest, to przed nami kwiecień, a potem wkroczymy w ponoć najpiękniejszy okres roku – maj i czerwiec. Mamy świadomość tego, że każdy z nas może darzyć sympatią inny ulubiony przez siebie miesiąc, nie mniej jednak trzeba się zgodzić z tym, że wiosna ma swój urok. To wszystko jest przed nami. Tyle tylko, że równie szybko minie, co miniony czas. Postarajmy się więc bardzo, aby ten piękny okres wykorzystać w takim stopniu jak się tylko da. Z pożytkiem dla naszego zdrowia – tego fizycznego i psychicznego. Ale zanim to nastanie przeżywajmy dzisiejsze radosne Święto Zmartwychwstania Pańskiego a potem pierwsze dni kwietnia.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej świątecznej niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.    Redakcja