niedziela , 20 Styczeń 2019
Home » Aktualności » Przeżywamy pierwszy dzień zimowych ferii AD 2018.

Przeżywamy pierwszy dzień zimowych ferii AD 2018.

Tak, tak – oto wczoraj wielu z nas rozpoczęło tegoroczne zimowe ferie. Przed nami rozpościera się perspektywa wypoczynku i zimowej balangi. Oby były tylko po temu warunki. Jednocześnie przeżywamy ostatni styczniowy weekend a do końca stycznia pozostało nam zaledwie kilka dni. Dokładnie 5 dni. A potem już tylko luty. I jak tu nie mówić o tym, że czas pędzi. Przecież jeszcze żywo w pamięci mamy minione święta, nowy rok, święto Trzech Króli, Dzień Babci i Dziadka a tutaj już na horyzoncie pojawiają się Walentynki i Tłusty Czwartek, Post a potem wiosenne święta wielkanocne. A i za Przedwiośniem warto by było się co nieco rozejrzeć. Tak oto nasze życie mija z dnia na dzień i to ile z niego zaczerpniemy dla siebie zależy w głównej mierze od nas samych. Przeżywajmy więc każdy kolejny dzień tak, by jak najwięcej mieć z niego korzyści i przyjemności – dla siebie, swoich bliskich i znajomych. Radujmy się po prostu życiem.

Serdecznie witamy naszych czytelników w sobotę 27 stycznia br. w 37 dniu kalendarzowej zimy. Dzisiejszy dzień jest 27 dniem roku, do jego końca pozostało więc  338 dni.

To już 37 dzień tegorocznej kalendarzowej zimy, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy  już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +1oC.  W trakcie dnia wyniesie około +5oC, w tej chwili wynosi  około +4oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +3oC. Od samego rana dzień jest pochmurny z niskim pułapem chmur. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 755 – 749 mmHg, wiatr osiągnie siłę 1 – 3 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 88 – 86%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 06.50, zaś zmierzch około godz.: 17.07.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 7.27 zajdzie natomiast o godz. 16.32 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 9 godzin i 5 minut. Noc będzie więc miała 14 godzin i 55 minut. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 1 godzinę i 3 minuty. Nadal mamy więc okres najkrótszych dni w roku, ale dnia już znacznie przybywa!!!  Księżyc znajduje się w fazie –  pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 2 minuty, 28 sekund. 27 stycznia jest krótszy od najdłuższego dnia o 7 godzin, 17 minut, 42 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 0 godzin, 1 godzinę i 2 minut, 12 sekund.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław i Angelika. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet  kwiatów.

Motto dnia: ,,Wierz w marzenia, bo w nich ukryte są bramy do wieczności”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Na stycznie i lute trzeba mieć konie kute”.

Miesiąc styczeń powoli zmierza ku końcowi. Za kilka dni będziemy mogli go już w pełni i kompleksowo podsumować. Już dzisiaj jednak widać, że był to miesiąc w którym pod względem pogody mieliśmy jedno – była zima i póki co nie było jeszcze widoków po Wiośnie. Był śnieg, mróz, wiatry i mgła. Jednym słowem do wyboru do koloru. Nie mieliśmy jednak tak jak to dawniej bywało – siarczystych mrozów, co mogło by  kwalifikować styczeń raczej do naprawdę zimowych miesięcy. Nie to co mieliśmy w dawnych latach kiedy to w styczniu mieliśmy zimowe ekstremum pogodowe.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnej, miłej, radosnej oraz zdrowej soboty.    Redakcja