środa , 24 Lipiec 2019
Home » Aktualności » Przeżywamy ostatnie dni tegorocznego maja.

Przeżywamy ostatnie dni tegorocznego maja.

Za nami jest już ostatni w tym roku majowy weekend. Od piątkowego popołudnia przez sobotę, niedzielę do dzisiejszego dnia pogoda była i jest wręcz wspaniała. Jest słonecznie i ciepło. W takiej scenerii coraz bardziej zbliżamy się do końca maja. Już za kilka dni nastanie czerwiec, a jak czerwiec to dzień 1 czerwca, czyli Międzynarodowy Dzień Dziecka. Powoli rodzice musieli by się przygotowywać do tego rodzinnego dnia. Był Dzień Babci i Dziadka, był Dzień Kobiet, Dzień Matki, musi więc być również Dzień Dziecka. Apelujemy, by nikt nie zaniedbywał prawdziwego wymiaru tego dnia. Tak po prostu być musi. I co najważniejsze, pamiętajmy, że – dzieckiem jest każdy, niezależnie od tego, ile w tej chwili liczy sobie wiosen. Mamy nadzieję, że w tym właśnie radosnym duchu minie ten kolejny świąteczny dzionek. Najpierw jednak – już w czwartek dane nam będzie przeżywać Boże Ciało. Już dzisiaj zapraszamy do procesji wokół naszego Sanktuarium.

Serdecznie witamy naszych czytelników w poniedziałek 28 maja br. w 69 dniu kalendarzowej wiosny. Dzisiejszy dzień jest 147 dniem roku, do jego końca pozostało więc 218 dni.

I wreszcie mamy 69 dzień tegorocznej kalendarzowej wiosny, w trakcie której nadal aktualne pozostaje nasze hasło nowoczesnego i higienicznego trybu życia – ,,Gimnastykuj się codziennie, bo to zdrowo i przyjemnie”. My jak co dnia, zaliczyliśmy już poranną sesję biegowo-gimnastyczną. Mamy nadzieję, że każdego dnia znajdziemy na tyle wolnego czasu, aby chociażby pół godzinki przeznaczyć dla naszego zdrowia. Róbmy to nawet pod osłoną porannej i wieczornej ciemności. Pamiętajmy, że według specjalistów od zdrowia bieganie poranne i wieczorne wpływa na wydłużenie życia tych osób o kilka lat ( 5-6 lat ). Nic dodać, nic ująć! Ze względu na dobre samopoczucie w trakcie dnia, dobrze jest ćwiczyć i biegać we wczesnych godzinach rannych, kiedy powietrze jest jeszcze rześkie. Ale czas i formę naszych ćwiczeń każdy powinien dobrać indywidualnie stosownie do naszych możliwości i potrzeb.

Warunki pogodowe: Temperatura nad ranem o godz. 5.00 w rejonie rzeki Rudki wynosiła około +15oC. W trakcie dnia wyniesie tylko około +27oC, w tej chwili wynosi około +26oC. Temperatura odczuwalna może wynosić +29oC. Od samego rana dzień jest bardzo pogodny i ciepły. Ciśnienie atmosferyczne będzie w granicach 749 – 748 mmHg, wiatr osiągnie siłę 3 – 5 m/s, zaś wilgotność będzie utrzymywać się w granicach 84 – 53%.

Brzask w obecnych dniach ma miejsce około godz.: 04.01, zaś zmierzch około godz.: 21.24.

Układ dnia i nocy: Słońce wzejdzie dzisiaj o godz. 4.44 zajdzie natomiast o godz. 20.43 w wyniku czego długość dnia wyniesie dokładnie 15 godzin i 59 minut. Noc będzie więc miała 8 godzin i 1 minutę. Dzisiejszy dzień jest więc dłuższy od najkrótszego dnia w roku dokładnie o 7 godziny i 56 minut. Widać więc, że długość dnia jest już zdecydowanie większa niż nocy. Księżyc znajduje się w fazie – pełnia.

Najdłuższy dzień w Rudach w 2018 roku to 20 czerwca, trwa on 16 godzin, 23 minuty, 34 sekundy. Najkrótszy dzień roku dla Rud to 21 grudnia, trwa 8 godzin, 3 minut, 18 sekund. 28 maja jest krótszy od najdłuższego dnia o 31 minut, 3 sekundy i dłuższy od najkrótszego o 7 godzin i 56 minut, 2 sekundy.

Imieniny w dniu dzisiejszym obchodzą: Augustyn, Emil, Ignacy, Jaromir, Manuel, Priam, Wiktor i Wilhelm. Wszystkim dzisiejszym solenizantom imieninowym i urodzinowym składamy moc najserdeczniejszych życzeń dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności oraz radości z życia. Przesyłamy również solenizantom nasz redakcyjny bukiet wiosennych kwiatów.

Motto dnia: ,,Prawdziwa miłość otwiera ramiona, a zamyka oczy”.

Przysłowie ludowe na dzisiejszy dzień: ,,Do świętego Ducha, nie zdejmuj kożucha. Kto ślub bierze w Zielone Świątki, to Duch święty zstępuje na ziemię, a diabeł w małżeństwo. Na świętego Ducha, pszenica się rucha”.

Dla przyrody tegoroczna wiosna jest o’key. Generalna uwaga dotycząca tej pory roku musi brzmieć – równowaga pomiędzy opadami a suchymi dniami. Mamy wiarę tego, że w trakcie ostatnich 4 tygodni trwania wiosny przyroda naprawił wszystko to, co do tej pory ,,zchrzaniła”. Na myśli mamy przejściowe, cykliczne lekkie opady deszczu. Tak by w wodę zasilić wszystko to co rośnie. Chociaż z pogodą nigdy nic nie wiadomo. Trzeba więc mieć pozytywną nadzieję, że oto teraz będzie nadal ciepło i słonecznie, ale po jakiś czasie spadnie deszcz który da przyrodzie ,,drugi oddech” i chwile wytchnienia. Wszakże nadchodzi lato z którym ostatnio mamy takie doświadczenia, że jest bardzo gorące i suche. Prosimy Niebiosa o zachowanie w naszym rejonie równowagi pomiędzy upałami a niezbędnymi opadami deszczu. Bo żyć przecież trzeba.

Wszystkim naszym czytelnikom bardzo serdecznie życzymy pogodnego, miłego, radosnego oraz zdrowego poniedziałku.   Redakcja